V těsné blízkosti Mléčné dráhy číhá hladový predátor

23. 4. 2025 – 15:30 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:

V těsné blízkosti Mléčné dráhy číhá hladový predátor
Ilustrace černé díry viděné z oblaků obíhající planety. Černá díra je oblast časoprostoru, kde je gravitace natolik silná, že z ní nemůže uniknout ani světlo. Vzniká, když zemřou masivní hvězdy. | zdroj: Profimedia

V našem sousedství číhá v temnotách hladový predátor. Supermasivní černá díra 600 tisíckrát hmotnější než naše Slunce. Skrývá se v jednom z Magellanových oblaků – satelitní galaxii u Mléčné dráhy. Objev ukázal, že se tito obři mohou nepozorovaně skrývat ve tmě prakticky kdekoli ve vesmíru.

Magellanovy oblaky jsou dvě trpasličí galaxie poblíž Mléčné dráhy. Astronomové předpokládají, že každá velká galaxie má ve svém středu supermasivní černou díru, v případě Velkého Magellanova mračna, které se nachází přímo u naší galaxie, to nikdo nečekal. Ale je tam, ve vzdálenosti 160 tisíc světelných let od Země.

Číhajícího kosmického predátora objevili astronomové z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics prostřednictvím gravitačního modelování a pozorováním pohybu takzvaných hyper-rychlostních hvězd.

Významný objev

Když černá díra takovou hvězdu pohlcuje, jinou naopak vymršťuje. Zhruba polovinu z jednadvaceti pozorovaných hyper-rychlostních hvězd vesmírným teleskopem Gaia vymrštila supermasivní černá díra ve středu Mléčné dráhy, zbytek ale něco jiného – něco, co se skrývá v jednom z Magellanových oblaků. Podle propočtů to způsobila černá díra 600 tisíckrát hmotnější než Slunce.

Přestože se jedná o cvalíka, je menší než černá díra v jádru naší galaxie. Ta má hmotnost čtyř milionů Sluncí.

Že byla v mračnu skrytá supermasivní černá díra, se vědci domnívali již v minulosti, dosud však neměli v rukou žádný důkaz.

Tento objev změnil naše chápání toho, kde všude se mohou rodit supermasivní černé díry, tedy nejen ve velkých, ale i malých satelitních galaxiích.

Zdroje:

Nejnovější články