Válka neandrtálců a lidí trvala déle než 100 tisíc let
6. 11. 2020 – 16:09 | Člověk | Ladislav Loukota | Diskuze:
Vědec nakreslil mapu Evropy s válečnými liniemi sahající do historie staré až 200 tisíc let. Ukazuje, jak vypadalo soupeření druhů, z něhož vyšli lidé jako vítězové.
Proč trvalo ranému člověku tak dlouho, než opustil Afriku? Patrně kvůli tomu, že ji neandrtálci opustili dřív a lidé s nimi potom museli tvrdě bojovat o území.
Stará a dlouhá válka
Tento pozoruhodný výklad pradávné historie podává Nicholas R. Longrich. Evoluční biolog a paleontolog z Bathské univerzity v Anglii v článku zveřejněném v magazínu Science Alert popisuje, jak vypadala déle než 100 tisíc let trvající válka obou druhů – neandrtálců a lidí.
Neandrtálci (Homo neanderthalensis) byli urostlí, zdatní v lovu a vzdorovali mrazivému podnebí, připomíná Longrich. Avšak přestože byli v Evropě a Asii dříve nežli Homo sapiens, mizí v období před 40 tisíci až 20 tisíci lety.
Přesnou odpověď na otázku, proč se to stalo, nemáme. Vzhledem k tomu, že s koncem neandrtálců je spojen nástup Homo sapiens do jejich teritoria, je však téměř jisté, že naši předci k němu přispěli.
Předpokládá to také Longrich. Na mapě Afriky a Eurasie kreslí linie postupů ofenziv a ústupů, které znázorňují konflikt obou druhů jako válku trvající déle než sto tisíc let.
Také šimpanzi válčí
"Je nepravděpodobné, že se moderní lidé setkali s neandrtálci a rozhodli se nechat jeden druhého žít v míru," píše Longrich. "Pokud nic jiného, populační růst je nutil, aby měli dostatek potravy a získali víc území k lovu."
Longrich upozorňuje, že územní konflikty můžeme pozorovat také u našich nejbližších příbuzných – šimpanzů. Jejich samci se běžně shromažďují, aby napadli a pobili samce z konkurenčních tlup.
Právě dnešní šimpanzi ale naznačují, že stotisíciletá válka neandrtálců a lidí nebyla strategickým záměrem. Bylo to prostě zápolení podobných druhů, které měly podobný životní styl.
Primitivní Homo sapiens se z Afriky do Evropy dostali nejspíš před 200 tisíci lety. A narazili právě na neandrtálce, kteří jejich postup odrazili. Trvalo více než 100 tisíc let, než modernější Homo sapiens prošli přes Arabský poloostrov a Blízký východ do Evropy. Jiným pak podařilo dostat do Evropy přes Gibraltarský průliv
Tentokrát se lidé v Evropě už udrželi. Zato neandrtálci začali mizet.
Během těchto 100 tisíc let podle Longriche vedli Homo sapiens s neandrtálci válku, která se dá označit přívlastkem zákopová. "Neandrtálci museli být zdatnými bojovníky," píše Longrich. "Jejich velké oči jim dávaly výhodu lepšího vidění v šeru."
Indicií dávného válčení jsou podle Longriche nálezy zlomenin dolních částí paží. Naznačují snahu vykrýt nebo odvrátit údery mířící na hlavu. U neandrtálců jsou časté. A nejméně jeden neandrtálec pocházející z věhlasného naleziště v irácké jeskyni Šánidar zahynul na následky bodnutím kopí do hrudi. Taková poranění se přitom častěji vyskytují u ostatků mladých mužů
Proč ale člověk získal převahu nad neandrtálci?
Někteří paleontologové uvažují o lepších lovících technikách, které lidem umožnily rychlejší populační růst. Jeden z názorů upozorňuje, že lidem mohla dát výhodu domestikace vlků, kteří jim pomáhali při lovu a hlídali jejich sídla. Lidé také mohli mít lepší schopnost dorozumívat se, což je při lovu a boji důležité.
Válka je nám vlastní
Příčinou vítězství lidí byla nejspíš kombinace několika faktorů, které z Homo sapiens udělaly lepší válečníky.
"Nakonec jsme válku vyhráli. Nebylo to tím, že by neandrtálci neměli sklony k válčení. Nebyla to rychlá válka, ale válka dlouhá a vyhlazovací. Zvítězili jsme, protože jsme se stali lepšími válečníky než oni," píše v pozoruhodném článku Nicholas R. Longrich.