Ve jménu vědy se nechali na rok zavřít do kupole. Testují cestu na Mars

MAGAZÍN - Vesmír autor: roj

Při plánování cesty na Mars se stále dokola řeší technologie, ale co samotní astronauti? Vydrží tak dlouho odříznuti od světa? Nebude jim třeba hrozit ponorková nemoc? "Nehrábne" jim? Šestice vědců - tři muži a tři ženy - to chce zjistit a nechala se na rok zavřít do hermeticky izolovaného prostoru. 

Šestice vědců se nechala zavřít do izolovaného hermeticky uzavřeného prostoru na dobu jednoho roku, aby zjistila, co to s nimi udělá

Šestice vědců se nechala zavřít do izolovaného hermeticky uzavřeného prostoru na dobu jednoho roku, aby zjistila, co to s nimi udělá,zdroj: Facebook HISEAS

Experiment začal v pátek v 15:00 místního času (dnes v 03:00 SELČ) na nejvyšší havajské hoře Mauna Loa. Účastníci projektu mohou simulovanou marsovskou stanici opustit vždy jen na krátkou dobu a pouze ve skafandrech. Kopule stanice má průměr 11 metrů a výšku šest metrů.

Experti chtějí zkoumat nejen biologické a ekologické faktory, ale také sociální. Budou sledovat, zda bude mezi členy posádky docházet k hádkám, zda se některý z nich ujme vůdčí role nebo zda se budou utvářet menší skupinky.

Pro dlouhý let k Marsu nebo pobyt v izolované stanici mohou mít odpovědi na tyto otázky podobně zásadní význam jako zajištění dostatku vzduchu nebo potravin.

Francouz, Němka a čtyři Američané se zabývají různými obory astrobiologií počínaje a geologií konče. Každý z nich má k dispozici svůj malý pokoj, do něhož se vejde lehátko a pracovní stůl. Jíst budou jen rozpustné potraviny a budou mít pouze omezený přístup k internetu.

Členka týmu Sheyna Giffordová posádku popsala jako "šest lidí, kteří chtějí změnit svět".

Na projektu Hawaii Space Exploration Analog and Simulation (HI-SEAS) se podílejí americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a Havajská univerzita.

Ještě delší simulací podmínek pobytu v kosmu byl v letech 2010 a 2011 experiment Mars-500. Šestice účastníků - tři Rusové, Číňan, Ital s kolumbijskými kořeny a Francouz - opustila své dobrovolné zajetí ve speciálním modulu ve vědeckém ústavu v Koroljovu nedaleko Moskvy až po 520 dnech.

Tagy: NASA zahraničí technika Havaj mise na Mars Vesmír věda a technika zajímavosti a kuriozity dobývání vesmíru vědecký výzkum a studie

Zdroje: ČTK