Zvídavé vozítko slaví na Marsu tříleté výročí. Co všechno už zvládlo?
6. 8. 2015 – 22:05 | Vesmír | Julie Nováková | Diskuze:
Sonda Curiosity přesně před třemi lety, 6. srpna 2012, přistála na povrchu rudé planety v oblasti kráteru Gale. Zvídavé vozítko americké NASA od té chvíle už stačilo odkrýt celou řadu zajímavých skutečností o Marsu – a doufejme, že mnoho dalších si pro nás ještě chystá.
Úkolem roveru Curiosity je především zkoumat marsovskou geologii, dřívější geologickou aktivitu, klimatické podmínky a možnost výskytu prostředí vhodného pro život.
Kráter Gale vypadal jako ideální místo pro výzkum – nachází se poblíž rovníku Marsu a na základě stop sedimentace, delt a dalších útvarů se předpokládalo, že se tam kdysi zřejmě nacházelo větší množství kapalné vody. Vznikl pravděpodobně v době intenzivního pozdního bombardování před 3,8 miliardami let nebo krátce poté.
Curiosity přistál nedaleko úpatí centrálního vrcholku kráteru Aeolis Mons, populárně přezdívaného Mt. Sharp. Vrcholek vykazuje známky dávné sedimentace na úbočích a právě usazené horniny jsou ideální ke studiu minulých podmínek pro život a jeho možných stop.
Pozorování Curiosity skutečně ukázala, že kráter Gale kdysi hostil systém sladkovodních jezer.
Měření výskytu izotopů vzácných plynů a poměru vodíku vůči deuteriu také podpořilo hypotézu, že Mars ztratil značnou část původní atmosféry a valnou většinu vody a v minulosti měl výrazně teplejší a vlhčí klima.
Poskytlo nám i přehled o rozmanitosti hornin nacházejících se v kráteru. A co víc, na podzim 2013 rover poprvé použil svůj vrták k odebrání vzorků zpod povrchu a zjistil mimo jiné obohacení přítomných hornin vodou. Analýza navrtané horniny krom toho ukázala i výskyt látek příznivých pro vznik života.
Jasné indicie toho, zda na Marsu kdysi život existoval nebo ne, ale zatím nemáme.
Nález jednoduchých organických látek i stopových prvků potřebných pro život, jak ho známe, je však výborný začátek a zajímavý objev sám o sobě.
Obdobně zajímavý je naměřený nárůst koncentrace methanu v atmosféře v oblasti, kde Curiosity působí, z konce loňského roku. Pravděpodobným zdrojem jsou fotochemické reakce na povrchu Marsu nebo odplyňování hornin.
Během své mise Curiosity urazil bezmála 11 kilometrů a přesunul se na úpatí svahu Mt. Sharp.
Před časem zachytil přítomnost hornin s překvapivě vysokým podílem křemičitanů, které by mohly napomoci zachování složitějších organických látek.
Před několika dny navrtal formaci přezdívanou "Buckskin" a v současné době dokončuje analýzu získaného vzorku. Pak se opět přesune dál po úbočí Mt. Sharp k dalším zajímavým cílům.
Původně měla mise trvat dva roky. Rover ale pracuje natolik poctivě a hladce, že byla mise prodloužena na neurčito.
Kolečka vozítka sice vykazují sílící známky opotřebení, ale zřejmě ještě dlouhou dobu zátěž vydrží a vědecké vybavení pracuje víceméně bez problémů. Doufejme tedy, že zvídavé vozítko ještě dlouho neřekne své poslední slovo.