Video zachytilo průhlednou chobotnici. Vzácný tvor se vznášel v Pacifiku

14. 7. 2021 – 14:08 | Příroda | Nedd | Diskuze:

Video zachytilo průhlednou chobotnici. Vzácný tvor se vznášel v Pacifiku
A) Chobotnice, nebo B) mimozemšťan? Správně je A). | zdroj: Profimedia

Fascinující hlavonožec má „neviditelnou“ kamufláž.

Zřídkakdy viděnou průhlednou chobotnici natočila expedice oceánologů v Pacifiku. Éterického hlavonožce vznášejícího se ve vodě zachytila kamera umístěná na podmořském robotu.

Vitreledonella richardi, jinak skleněná chobotnice, vypadá na záběrech jako stvoření z cizí planety pohybující se kdesi v beztíži.

Poprvé byl tento hlavonožec v tropických a subtropických oblastech hlubokých oceánů spatřen v roce 1918. Od té doby ho výzkumníci zahlédli málokdy. Biologové o něm proto vědí jen málo, což je přimělo studovat mořského tvora analýzou vzorků nalezených ve střevech predátorů.

Technologie neviditelného hlavonožce

Tentokrát na chobotnici narazili experti ze Schmidtova institutu pro výzkum oceánů plavící se na lodi Falkor u odlehlých Phoenixských ostrovů.

Chobotnice, jak je patrné na videu, má pouze několik neprůhledných orgánů – zrakový nerv, oční bulvy a trávicí soustavu.

Průhlednost jejího těla není samoúčelná, má praktický důvod. Někteří predátoři hledají obrys těla, který se odráží od světlejší vody nad ním. A ty je možné oklamat právě tím, že jste průhlední.

„Nezvyklý válcovitý tvar očí jedinečných skleněných chobotnic se vyvinul s jasným cílem - minimalizovat jejich siluetu při pohledu zezdola. Je součástí důmyslné kamuflážní strategie živočicha,“ píše se ve zprávě z roku 1992 v časopise Journal of the Marine Biological Association.

Přesto se některé skleněné chobotnice stávají kořistí. Jednoduše proto, že existují druhy predátorů, které hledají kořist pomocí bioluminiscence. Vysílají záblesky modrého světla a ty průhlednou chobotnici v mžiku zviditelní.

Věci, které si neumíte představit

Vědci ze Schmidtova institutu zmapovali dno v oblasti Phoenixských ostrovů tvořených osmi atoly a dvěma korálovými útesy na ploše 30 tisíc kilometrů čtverečních. Scenérií i živočichy byli fascinováni.

„Živé přenosy ponorů nám poskytly pohled na zřídka viděná a fascinující stvoření, jakým je skleněná chobotnice… V oceánu se dějí věci, které jsme si ani nedokázali představit,“ cituje web Science Live vedoucí expedice Wendy Schmidtovou.

Podvodní robot SuBastian kromě skleněné chobotnice zachytil třeba žraloka obrovského, který měřil přes dvanáct metrů. Jeho kamera také vědcům umožnila pozorovat scénu, kdy dlouhonohý krab Macropodia rostrata kradl ryby jinému krabovi.

Zachycená skleněná chobotnice každopádně není jediný průhledný unikát v podmořské říší. Dokládají to další snímky, které v minulých letech pořídil korejský potápěč Jung-Sen Wua.

Zdroje:

Nejnovější články