Z Gibraltarské skály se valil bizarní mrak. Zaznamenalo ho časosběrné video

10. 9. 2022 – 20:17 | Příroda | Pavel Jégl | Diskuze:

Z Gibraltarské skály se valil bizarní mrak. Zaznamenalo ho časosběrné video
Levanter nad Gibraltarem. | zdroj: Profimedia

Matka příroda nám u brány do Středozemního moře servíruje skvělé meteorologické představení.

Dechberoucí pohled na mrak valící se z vrcholu Gibraltarské skály se před několika dny naskytl obyvatelům a návštěvníkům zámořského území Spojeného království na jihu Pyrenejského poloostrova. Zaznamenala ho kamera Meteorologického úřadu Gibraltaru (Met Office Gibraltar) umístěná u ranveje mezinárodního letiště.

9GeeoXCBAwGh8BEfCpe5sR zdroj: Profimedia

Neobvyklé mračno nazývané levanter se na časosběrném snímku líně táhne z vrcholu monolitické skály tyčící se na Gibraltarskou úžinou do výšky 426 metrů. Jeho jméno je odvozeno od východního větru levant (ve španělštině levante) z latinského slova východ, ve smyslu „sol levante“, tedy východ slunce.

Dynamický útvar je známý také jako praporový mrak („banner cloud“). Na Gibraltaru vzniká, když silné větry ženou vlhký vzduch proti skále a nutí vzduch zvedat se směrem k vrcholu.

Jakmile vzduch dosáhne vrcholu, ochlazuje se. Vodní pára začne kondenzovat do mraku, který buď visí, nehybně, kolem vrcholu, nebo je odvát dál na západ, jak se to přihodilo v situaci zachycené v časosběrném snímku.

Gibraltarská skála je ideálním útvarem pro zrod praporových mraků, protože přes něj přechází zmíněný levant.

Tento vítr je nejrozšířenější mezi červnem a říjnem. Když se však vytváří z jihovýchodního směru nikoli severovýchodního, jeho poryvy jsou suché a neobsahují nezbytnou vlhkost potřebnou ke zrodu bannerových mraků, upozorňuje soukromá meteorologická služba MeteoGib.

Mraky levanter mohou vytvořit kontrastní klimatické podmínky na obou stranách Gibraltarské skály. Během léta mohou fungovat jako druh víka, které zadržuje horký vlhký vzduch na západní straně hory, zatímco na východní straně je vzduch suchý.

V roce 1800 bylo vlhké podnebí způsobené levanterem obviňována z propuknutí epidemie žluté zimnice. Pozdější výzkum však ukázal, že skutečnými viníky byli komáři, kteří by se v takových vlhkých podmínkách snažili létat, což znamená, že tento levanter vlastně mohl zpomalovat šíření nemoci a zachraňovat životy, píše MeteoGib.

Zdroje:
Met Office Gibraltar, MeteoGib

Nejnovější články