28. 1. 2015 12:30 - Technologie
Není maser jako laser, ale od jednoho vedla přímá cesta k druhému. Maser zesiluje mikrovlny, laser světlo. Oba vynálezy propojila osoba významného amerického fyzika Charlese Harda Townese.
Kolegové o jeho práci opakovaně pochybovali, ale Townes je vždy vyvedl z omylu,zdroj: Archiv
Psal se rok 1954 a Charles Hard Townes spolu se svými studenty poprvé vyzkoušeli funkčnost přístroje, ve kterém byly molekuly čpavku bombardovány mikrovlnným zářením. Přístroj dostal název MASER, zkracující celé označení „Microwave Amplification by the Stimulated Emission of Radiation“ (zesílení mikrovln pomocí stimulované emise záření).
Nezávisle na Townesově práci probíhal podobný výzkum i v tehdejším Sovětském svazu, kde ho vedla dvojice fyziků Alexandr Prochorov a Nikolaj Basov, ale Townes je předběhl konstrukcí funkčního prototypu. Všichni tři pak společně obdrželi Nobelovu cenu za fyziku pro rok 1964.
To už byly v provozu první lasery, jejichž teoretický základ Townes předložil koncem 50. let. Nelze mu ale přisoudit jednoznačné autorství: řada odborníků připomíná také opomenutého sovětského fyzika Valentina Fabrikanta, který principy laseru nastínil už ve své disertační práci z roku 1939.
Townes nicméně nebyl vědcem jednoho objevu. Zajímal se čile o biologii i astronomii a právě v druhém jmenovaném oboru učinil další zásadní průlom. Navzdory skepsi svých kolegů se jeho týmu podařilo objevit v kosmických hlubinách první složitější molekuly včetně molekul vody, o kterých se do té doby předpokládalo, že jsou ve vesmíru velice vzácné.
Na sklonku života byl Townes oceněn také Templetonovou cenou, udělovanou za přínos k porozumění duchovním skutečnostem. Dlouholetý zastánce myšlenky, že podstata vesmíru bude v budoucnosti odhalena společným protnutím vědy i náboženství, zemřel ve věku devětadevadesáti let.
Tagy: nobelova cena fyzika laser maser
Zdroje: Vlastní
5. 12. 2019 18:28 - Technologie - 0
Malé, ale šikovné. Jsou to vůbec nejmenší stroje o rozměru pouhých molekul. Dokážeme je ovládat a ony mezi sebou umí komunikovat. Mohou změnit medicínu. více
4. 12. 2019 17:54 - Člověk - 0
Ze studie, která vyhodnocovala data víc než osmi milionů obyvatel měst v několika zemích, vyplývá, že zeleň má na lidský organismus blahodárné účinky. více
3. 12. 2019 23:58 - Vesmír - 0
Školáci se učí, že planeta Země má jen jeden měsíc, který se jmenuje Měsíc. Skutečnost je však trochu jiná. více
2. 12. 2019 19:42 - Člověk - 0
Kůň byl tahounem naší civilizace. Elegantní zvíře s ladnými pohyby však zajímalo už mysl prehistorických lidí, kteří jeho služeb ještě nevyužívali. více
poslední komentáře | vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)