Zimní Mars je krajinou z Alenčiny říše divů

30. 12. 2022 – 16:50 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

Zimní Mars je krajinou z Alenčiny říše divů
Snímek pořízený v červenci 2022 sondou Mars Reconnaissance Orbiter ukazuje písečné duny pohybující se krajinou. Led pokrývá chladnější polovinu každé duny orientovanou na sever. | zdroj: Kredit- NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

Bizarní ledové útvary i vločky ve tvaru krychle. Zima na rudé planetě, kterou ukazují snímky z orbitální sondy, je fascinující.

Když na Marsu nastane zima, na jeho povrchu, obdobně jako na povrchu Země, se objeví led a teploty poklesnou pod nulu.

Je v tom ale rozdíl, upozorňuje na svém webu americká vesmírná agentura NASA. Led se objevuje v bizarních útvarech a vločky sněhu mají zpravidla tvar krychle. A mráz, ten je na rudé planetě „mrazivější“. V nejchladnějších oblastech kolem pólů teploty klesají až na mínus 123 stupňů Celsia.

jpegPIA25357 Jarní scéna, kdy vodní led zmrzlý v půdě rozdělil marsovskou půdu na mnohoúhelníky. Průsvitný led s oxidem uhličitým umožňuje slunečnímu světlu prosvítat a ohřívat plyny, které unikají ventilačními otvory, čímž se na povrch uvolňují vějíře modrého materiálu. | zdroj: Kredit- NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

NASA studuje marsovskou zimu, která je dvakrát delší než pozemská, robotickými průzkumníky v terénu i sondami na oběžné dráze planety.

S lyžemi do kráteru

Sníh se na rudé a suché planetě nachází jen v nechladnějších oblastech za oblačného počasí a zpravidla vydrží jen přes noc. Najdete ho ve dvou variantách – jako vodní led a suchý led, což je oxid uhličitý v pevném skupenství.

jpegPIA25190 Snímek okraje kráteru uprostřed zimy. Na svahu kráteru, na který dopadá méně slunečního světla, se vytvořila skvrnitá, jasná námraza, kterou na tomto snímku se zvýrazněnými barvami vidíte modře. | zdroj: Kredit- NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

„Pokud budete na téhle planetě hledat místo, kde byste mohli lyžovat, musíte zajít do nějakého kráteru nebo kaňonu, kde se na svažitém povrchu může nahromadit,“ radí Sylvain Piqueux, expert z kalifornské Jet Propulsion Laboratory, jedné z filiálek NASA, který studuje zimní jevy na Marsu.

„Protože marsovský vzduch je řídký a teploty nízké, sníh z vodního ledu sublimuje, mění se v plyn ještě předtím, než se dotkne země. Země se dotkne pouze sníh v podobě suchého ledu,“ vysvětluje Piqueux.

Padající sníh na Marsu jsme ještě neviděli. Jednoduše proto, že kamery na orbitálních sondách přes oblaka neprohlédnou. Planetární vědci přesto vědí, že na rudé planetě sněží.

jpegPIA24699 Další jedinečné vzory na povrchu Marsu vytvořené odpařujícím se ledem, které zaznamenala sonda Mars Reconnaissance Orbiter. | zdroj: Kredit- NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

Zaznamenal to přístroj Mars Climate Sounder na sondě Mars Reconnaissance Orbiter. Přístroj detekuje světlo ve vlnových délkách, které lidské oko nepostřehne, a tak vědci zachytili vodní ledový sníh padající na povrch planety.

Obvyklejší, než sníh je však na planetě led.

Už jste viděli vybuchující led?

Ze snímků je také patrné, že led na Marsu je tmavý. Příčinou je prach, který je na planetě všudypřítomný. A čím víc je prachu v ledu, tím je led tmavší.

„Snad nejbáječnější úkaz nastává ke konci zimy, kdy veškerý nahromaděný led začíná tát a vybuchuje v gejzírech,“ upozorňuje Piqueux.

Gejzíry vznikají, když sluneční světlo proniká do ledu a ohřívá plyn pod ním. Plyn exploduje a vytvoří vějíře prachu, které pak unáší vítr.

Ještě před tím, na začátku jara, led díky sublimaci do atmosféry nabývá bizarních a zvláštních tvarů. Tím, jak se mění z pevné látky na plyn, vytváří obrazce, které se podobají pavoukům, skvrnám na dalmatinovi, anebo ementálu.

„Vidíme jedinečné objekty, které je opravdu těžké pochopit, ale které jsou krásné a unikátní,“ říká Piquex. Při pohledu na snímky ze sondy Mars Reconnaissance Orbiter mu můžeme přitakat.

Zdroje:
NASA/JPL

Nejnovější články