Zveřejněno video z přistání Perseverance na Marsu. Je dokonalé

22. 2. 2021 – 22:11 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

Zveřejněno video z přistání Perseverance na Marsu. Je dokonalé
Klíčové momenty z přistávání Perseverance. | zdroj: Poskytnuto NASA/JPL

Poprvé můžete vidět, jak se přistává na Marsu. A také slyšet, jak rudá planeta zní.

Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila video s přistávacím manévrem robotického vozítka Perseverance na Marsu.

Perseverance, familiárně Percy, přistávala ve čtvrtek. Trvalo však několik dnů, než snímky překonaly desítky milionů kilometrů a NASA z nich sestavila následující videozáznam. 

Vypadá to jako sci-fi. Nedejte se ale mýlit, je to realita.

Ve videu vidíte brzdící padáky a odpojení ochranného štítu. Další záběry jsou z kamery na podvozku Percy, která sloužila k mapování povrchu a určení nejvhodnějšího místa k přistání. Je na ní patrný blížící se povrch Marsu a v poslední fázi přistávacího manévru i zvířený prach.

Poté ve výřezech vidíte záběry z kamery Percy na přistávací modul (vzhůru) a pohled z modulu na vozítko (dolů). Modul spouštěl vozítko na kabelových lanech. Poté lana odpojil, a jak je patrné z videa, odletěl stranou.

Z přistávání není k dispozici žádný zvukový záznam, NASA však uveřejnila krátkou audionahrávku, kterou Percy pořídila po přistání. Když budete pozorně naslouchat, uslyšíte na ní nejen zvuky, které vydávají přístroje roveru, ale i šum marsovského větru.

Perseverance je dosud nejsofistikovanější přístroj pro průzkum Marsu. Tuto pojízdnou laboratoř vyrobila a řídí Jet Propulsion Laboratory (JPL) z kalifornské Pasadeny. Pohání ji jaderný reaktor a je osazena laserem, kamerami, přístroji pro chemický rozbor i mikrofony.

O tom, že z Marsu bude vysílat dokonalé záběry, sonda přesvědčila tímto panoramatickým snímkem místa, kde přistála - okolím kráteru Jezero.

Úkolem Perseverance je pátrat po stopách mikrobiálního života a také plnit úkoly spojené s přípravou letů lidí na Mars. Sonda prozkoumá možnosti výroby kyslíku z marsovského oxidu uhličitého. Na palubě má i vzorky látek, ze kterých se mají vyrábět skafandry, aby se ověřila jejich odolnost v marsovských podmínkách.

Good Luck Percy!

profimedia-0592739310 ... a bonus nakonec: selfíčko, které Percy pořídila z kamery na své kapotě. | zdroj: Profimedia

Zdroje:
NASA/JPL

Nejnovější články