Archeologii můžete dělat i z domova. Díky internetu

- Člověk autor: pal

Pokud jste někdy snili o práci archeologa, tak díky internetu se vám to může splnit. Na webu fossilfinder.org vědci umístili asi milion fotografií z oblasti Turkana ve východní Africe, kde bylo objeveno mnoho pozůstatků předchůdců člověka. Vědci vyzvali veřejnost, aby jim fotografie pomohla popsat. 

V africké lokalitě archeologové objevili pozůstatky předchůdců člověka. Ilustrační foto

V africké lokalitě archeologové objevili pozůstatky předchůdců člověka. Ilustrační foto,zdroj: Profimedia.cz

"Pro lidi je to příležitost, jak se zúčastnit rozsáhlého hledání nových fosilií u jezera Turkana," řekl jeden z vedoucích projektu Andrew Wilson z Bradfordské univerzity v Británii.

"Tak ohromné množství materiálu nemůže prohledat jedna osoba," dodal podle stanice BBC vědec. Podle něj není v tomto případě možné zapojit ani počítač.

Amatérští archeologové budou hledat předka člověka

V oblasti, která vědce zajímá, se mohou nalézat zkameněliny staré 1,4 až 1,8 milionu let. To je období, kdy se objevily první tři druhy rodu homo (člověka) a kdy se začalo šířit používání nástrojů.

"Díky webu hledáme odpověď na klíčové otázky: jaký byl vztah mezi těmito třemi druhy? A který z nich byl náš předek?" řekl další z šéfů projektu Randolph Donahue.

V okolí jezera Turkana nastává po vydatných deštích eroze, takže každý rok vědci objevují nové zkameněliny.

Budou se hledat nejslibnější lokality pro výzkum

První balík fotografií o vysokém rozlišení pokrývá oblast v severní Keni o rozloze několika kilometrů čtverečních. Vědci očekávají, že veřejnost jim pomůže mimo jiné identifikovat ty nejslibnější lokality, které si zaslouží osobní návštěvu archeologů.

Pátračům vědci zadají snímky a sérii otázek, v nichž se budou zprvu ptát například na terén - zda je kamenitý, či písčitý.

"Pak přijdou na řadu otázky na různé druhy kamenů a usazenin a nakonec ty zajímavější dotazy týkající se toho, jaké druhy fosilií a artefaktů asi lidé vidí," řekl Donahue. Nálezy se mohou různit, od nářadí po schránky měkkýšů, kosti savců nebo dokonce kosterní pozůstatky předchůdců člověka.

Web umožňuje i týmovou spolupráci

Snímky ale nebude vyhodnocovat jediný člověk. Každou fotografii uvidí a popíše deset nadšenců, aby byly výsledky co nejpřesnější. Vědci také umožnili týmovou spolupráci.

"Je tam fórum. Když si nejste jisti, co je na fotce, kliknete na tlačítko a zveřejníte to. A zapojí se ostatní," vysvětlil další z členů vědeckého týmu Adrian Evans.

Vědci budou své amatérské kolegy o výsledcích bádání informovat na blogu. Ten, kdo najde zvlášť pěknou zkamenělinu, bude pak podle vědců odměněn jejím 3D otiskem.

 

Tagy: Afrika zahraničí archeologie média a internet věda a poznání

Zdroje: ČTK