Bez stříkaček a jehel. Covidová vakcína ve spreji uspěla v prvních testech

9. 7. 2021 – 17:02 | Technologie | Pavel Jégl | Diskuze:

Bez stříkaček a jehel. Covidová vakcína ve spreji uspěla v prvních testech
Vakcína ve spreji může být užitečná pro přerušení řetězce přenosu covidu. | zdroj: Profimedia

Na cestě je nový způsob vakcinace proti koronaviru. Nebudou k němu potřebné injekční stříkačky a jehly.

Výzkumníci ze dvou amerických univerzit – Iowské a Georgijské – oznámili povzbudivé výsledky prvních testů nové vakcíny proti covidu, která se nepodává injekčně, je vyrobena ve formě nosního spreje.

Zkoušky na fretkách a myších prokázaly, že tato očkovací látka plně chrání před smrtícím průběhem nemoci a zároveň blokuje přenos viru mezi jedinci.

Neškodný virus v rozprašovači

Vakcína ve formě nosního spreje se dnes, zejména v Americe, používá k vakcinaci dětí proti sezonní chřipce.

„Tento princip očkování vyvíjíme déle než dvacet let a na nových variantách zaměřených proti covidu-19 jsme začali pracovat už na samotném začátku pandemie,“ cituje web Science Daily doktora Biao He, infektologa z Georgijské univerzity, který se podílel na vývoji vakcíny.

Nová vakcína využívá neškodný virus běžného nachlazení 5 (PIV5), který pomocí rozprašovače dopraví do buněk spike protein viru SARS-CoV-2. V organismu vyvolá protein imunitní odpověď, která potom chrání před nákazou koronavirem.

A proč výzkumníci použili tradiční formu oslabeného viru, nikoli technologii mRNA? Jednoduše proto, že mRNA vakcíny, které vyvinuly společnosti Pfizer/BioNTech či Moderna a které obsahují genetickou informaci – návod, podle kterého si buňky vyrobí vlastní protilátky, není možné stříkat na sliznici, protože se na ní neudrží.

Když to funguje u dětí…

Vakcína ve formě nosního spreje by zjednodušila a urychlila masivní vakcinaci proti covidu. Mohla by také u některých lidí zmírnit odpor k očkování – zejména u těch, kteří se bojí jehel, jako například Miloš Zeman.

Doktor Biao He upozorňuje, že vakcína ve spreji může být užitečná pro přerušení řetězce přenosu covidu.

Současné vakcíny, které se podávají injekcí do svalu, jsou zaměřeny spíš na ochranu před vážným průběhem covidu než na obranu před přenosem.

Nosní spreje jsou však zacíleny na imunitní buňky v nose, hrdle a plicích. Takové vakcíny vyvolávají slizniční imunitu, která nákazám čelí jako první. A právě ze sliznice se nákaza snadno šíří mezi lidmi.

Vakcína nebude pro každého

Výzkumníci také zdůrazňují, že vakcína použitá ve studii vyžaduje pouze jednu dávku a může být skladována při běžných teplotách v chladničce po dobu nejméně tří měsíců.

Profesor Zdeněk Hel, český imunolog, který působí na lékařské fakultě Univerzity Alabama v americkém Birminghamu, už dříve v ČT24 předpověděl, že další generace vakcín bude ve formě nosních sprejů. Varoval však, že pro lidi se špatnou imunitou by živý, byť oslabený, virus z vakcíny v nose a v dýchacích cestách mohl být nebezpečný.

Zdroje:
Science Daily, Science Advances

Nejnovější články