Časosběrná videa ze satelitů ukazují děsivý rozsah erupce sopky Hunga Tonga

16. 1. 2022 – 0:02 | Příroda | Nedd | Diskuze:

Časosběrná videa ze satelitů ukazují děsivý rozsah erupce sopky Hunga Tonga
Snímek ze satelitu amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru Goes West ukazuje erupci podmořské sopky Hunga Tonga. | zdroj: Profimedia

Oceány jsou posety sopkami, ve kterých se ukrývá gigantická ničivá síla. Upozorňuje na to erupce vulkánu Hunga Tonga, kterou zachycují časosběrná videa ze satelitů.

Dramatické snímky z vesmíru ukazují okamžiky sobotní erupce podmořské sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai v jižním Pacifiku u souostroví Tonga. Sopka vytvořila obrovitý hřib kouře a popela a přes okolní vody vyslala rázovou vlnu.

Erupce stvořila statisíce blesků

Časosběrné snímky ze satelitů ukazují ve zkratce prvních dvanáct hodin po erupci.

Erupce vyvolala v tonžském hlavním městě Nuku'alofa zemětřesení o magnitudu 4,0 a vlnu tsunami dosahující výšky 1,2 metru, kvůli které evakuovali obyvatele žijící u pobřeží včetně krále Tupoua VI. Kromě Tongy zasáhla přílivová vlna Americkou Samou, Fidži i japonské ostrovy Hokkaidó, Kjúšú a Okinawa. Zaznamenali ji dokonce v Peru.

Vzdálený hřmot slyšeli obyvatelé na 800 kilometrů vzdáleném Fidži a sonický třesk zaslechli obyvatelé Nového Zélandu nebo Aljašky.

Byla to nejhlučnější událost v historii měření zvuku. Překonala vzdálenost, na kterou byla slyšet erupce vulkánu Krakatoa v roce 1883.

Oblast kolem sopky potemněla, protože se do vzduchu - až do výšky 25 kilometrů - dostalo velké množství popela, které se pak snášelo z oblohy.

„V oblačnosti (způsobené sopkou) bylo přítomné velké množství ledových částic a současně také prachových částic, což způsobilo značnou elektrickou aktivitu. Bylo registrováno na 400 tisíc blesků, z toho 200 tisíc za pouhou hodinu,“ sdělil v ČT24 meteorolog Pavel Žák.

Tlaková vlna oběhla zeměkouli

Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule se dokonce odrazil na počasí v Česku. Český hydrometeorologický ústav informoval, že tlaková vlna po výbuchu podmořského vulkánu vzdáleného od Česka téměř 17 tisíc kilometrů, vyvolal v zemi krátkodobé nárůsty tlaku vzduchu. Tlaková vlna oběhla nejméně třikrát zeměkouli.

CHMU-Praha-Libus-15_16_22 Tlakové vlny vyvolané erupcí sopky (v červených kroužcích) zaznamenané na stanici Praha-Libuš od sobotního do nedělního rána. | zdroj: ČHMÚ

Ze sopky se do ovzduší vyvalil také oxid siřičitý, který tam setrvá delší dobu. Změní se na sírový aerosol, který bude pohlcovat sluneční záření, a tím snižovat teploty.

Erupce sopky Hunga Tonga však bylo krátká, množství vyvrženého oxidu tedy nebude natolik velké, aby významně ovlivnilo teploty.

Krajina provrtaná vulkány

Vulkán Hunga Tonga-Hunga Ha'apai leží na aktivním rozhraní, kde se pacifická deska podsouvá pod indoaustralskou desku. Jeho erupce připomněla fakt, že oceánská dna jsou protkána sopkami.

Pokud bychom měli zátku od výpusti oceánů a mohli je jednoduše vypustit, ukázala by se nám neznámá krajina provrtaná vulkány, zejména v oblasti tektonických zlomů.

O tom, že sopky se na oceánském dnu vyskytují hojně, svědčí tefra, tedy sedimenty vznikající vulkanickou činností. V určitých oblastech je jí dno doslova poseto.

Většina sopečné činnosti na Zemi se odehrává pod hladinou oceánů a moří, v hloubce několika kilometrů. Pohled na ni nám zakrývá masa vody. Dokud nenastane obří erupce...

Celkový počet obětí ani rozsah škod způsobených vulkánem Hunga Tonga ještě nelze přesně určit. Tsunami a spad ze sopky zasáhl mnoho malých ostrůvků.

Dá se ale předpokládat, že ztráty na životech nebudou nízké. Tsunami se převalila přes celé vesnice.

profimedia-0654034298 (1) Sopka Hunga Tonga před erupcí (vlevo) a po ní (vpravo), kdy ostrov utvořený okolo vulkánu erupce kompletně zničila. | zdroj: Profimedia

Zdroje:
wikipedie, Science Alert, Twitter, ČHMÚ, ČT24

Nejnovější články