Důmyslná technologie umožní šéfům sledovat mozky zaměstnanců

25. 11. 2022 – 17:50 | Technologie | Pavel Jégl | Diskuze:

Důmyslná  technologie umožní šéfům sledovat mozky zaměstnanců
Váš mozek bude pod kontrolou. A nemusí vám to být po chuti. | zdroj: Profimedia

Pokud vám někdy v budoucnu zaměstnavatel nabídne sluchátka, měli byste si pečlivě ověřit, zda tohle nevinné zařízení nemůže měřit signály ve vašem mozku.

Spousta šéfů ve firmách by ráda nahlédla do mozků zaměstnanců. A nemusí to pro ně být jen sen. Existují už zařízení, která jim to umožňují.

Pracuje na nich několik startupů a některé z nich je firmám nabízejí, upozorňuje magazín Spectrum.

„Myslím, že za pět let bude sledování mozku téměř všudypřítomné.“                                                                                             Tan Leová, spoluzakladatelka společnosti Emotiv

Jedním z těchto startupů je Emotiv, neurotechnologická společnost ze Silicon Valley, která vyvinula přístroj pro sledování mozků kancelářských pracovníků – včetně těch, kteří pracují na dálku.

Nevinná sluchátka

Přístroj nečte myšlenky, pečlivě však sleduje mozek. Senzory měří elektrickou aktivitu v různých oblastech mozku a vzorce této aktivity přiřazují k různým pocitům nebo fyziologickým reakcím, jakými jsou stres, soustředění nebo odpovědi na vnější podněty. Tato data pak mohou zaměstnavatelé využít k tomu, aby zvýšili výkon zaměstnanců.

Základní technologie, na níž Emotiv spoléhá, není nová. Je jí elektroencefalografie (EEG). Existuje už sto let a běžně se používá jak v medicíně, tak ve výzkumu.

Můžete ji znát z nemocnice. Na hlavu vám během vyšetření EEG připevní vodivým gelem spousty elektrod. Ty potom zaznamenávají elektrické signály z neuronů v různých částech mozku.  

Elektroencefalografie nedávno vstoupila na trh. Umožnila to nová třída „suchých“ elektrod, které mohou fungovat bez vodivého gelu, a se kterou je možné podstatně snížit počet elektrod nezbytných ke sběru dat. Dosud se jich používalo až 256.

Emotiv nabízí své „EEG“ ve formě sluchátek. Kromě toho, že se dají použít pro telefonní hovory i hudbu, shromažďují také mozková data. Dokážou monitorovat produktivitu a pohodu na pracovišti.

Až donedávna společnost prodávala svůj hardware hlavně neurovědcům, anebo vývojářům aplikací či her ovládaných mozkem. Letos však Emotiv uvedl na trh svůj čtvrtý model, systém MN8, jenž má v páru diskrétních bluetooth sluchátek zabudovány senzory pro skenování mozku.  

„Tato technologie má dystopický potenciál.“                                                                                                                                          Tan Leová, spoluzakladatelka Emotivu

Tan Leová, generální ředitelka a spoluzakladatelka společnosti Emotiv, vidí neurotechnologii jako další trend v oblasti nositelných zařízení – způsob, jak mohou lidé získat objektivní „mozkové metriky“ svých duševních stavů. Tyto metriky jim umožní sledovat a chápat kognitivní a duševní pohodu. A manažeři s pomocí těchto dat zase získají souhrnná data o svých podřízených.

Technologie do pranice

Vypadá to dystopicky, ale Leová této technologii věští zářnou budoucnost. „Myslím, že za pět let bude sledování mozku téměř všudypřítomné,“ řekla magazínu Spectrum.

Systém MN8 společnosti Emotiv využívá sluchátka k zachycení dvou kanálů EEG dat, ze kterých algoritmy odvozují výkonnostní metriky pro pozornost a kognitivní schopnosti. MN8 se opírá o modely strojového učení, které společnost Emotiv vyvinula z dat získaných za desetiletí vývojových prací s náhlavními soupravami osazenými stovkami elektrod.

K určení úrovně pozornosti a kognitivního stresu pracovníka používá systém MN8 různé analýzy. Jednu vidíte na obrázku.

EMOTIV_Experience_Team zdroj: kredit-Emotiv

Sloupcové grafy odhalují zvýšenou aktivitu v rozsahu nízkých frekvencí (theta a alfa), kdy je pozornost pracovníka vysoká a kognitivní stres nízký (vlevo). Když je pozornost pracovníka nízká a jeho stres vysoký, je větší aktivita ve vyšších frekvenčních pásmech beta a gama (vpravo).

Společnost Emotiv vypustila svou podnikovou technologii do světa, který zuřivě diskutuje o budoucnosti pracovišť, připomíná magazín Spectrum. Zaměstnanci se po pandemii covidu přou se svými zaměstnavateli o to, zda se vrátí do kanceláří, nebo budou dál pracovat z domova.

Na ty, kteří zůstávají na home office, zaměstnavatelé nasazují „bossware“, sledující na dálku jejich produktivitu. Software zaměstnancům analyzuje například texty e-mailů a zpráv na sociálních sítích, hodnotí naplánované schůzky…

Leová ujišťuje, že Emotiv si je špehovacího“ trendu vědom a pečlivě zvažuje, kterým firmám své zařízení dodá.

Zůstanou data anonymní?

To je zásadní otázka.

„Tato technologie má dystopický potenciál,“ přiznává Leová. Zároveň ujišťuje: „Partnery, kteří ji chtějí zavést, proto vybíráme odpovědným způsobem,“ ujišťuje.

MN8, který Emotiv dodává firmám, je nastaven tak, že jeho uživatelé mohou přistupovat k datům ze svých mozků. Zaměstnavatelé však data o mozcích jednotlivých pracovníků nevidí. Dostávají pouze souhrnná data o pozornosti a stresu týmu nebo oddělení.

Tato data jim například umožňují vidět, ve které dny a v kterou dobu jsou jejich zaměstnanci nejproduktivnější, či jak změny v režimu pracovní doby ovlivňují jejich stres.

Emotiv zdůrazňuje, že data zůstanou anonymní, aby jednotlivec neztratil soukromí, anebo třeba nebyl propuštěn na základě mozkových metrik.

Dá se snad takovému ujištění věřit?

Zdroje:
Spectrum

Nejnovější články