Expedice natočila úchvatné záběry Titaniku v dosud nejvyšší kvalitě

3. 9. 2022 – 0:15 | Technologie | Pavel Jégl | Diskuze:

Expedice natočila úchvatné záběry Titaniku v dosud nejvyšší kvalitě
Příď nejslavnějšího vraku světa. | zdroj: Profimedia

Nové video ukazuje, jak se legendární parník „vrací k přírodě“.  

Společnost OceanGate Expeditions, zabývající se průzkumem oceánů, tento týden zveřejnila ukázku z prvního videa v rozlišení 8K, které zachycuje vrak Titaniku na dně Atlantiku.

Představuje nejslavnější vrak v autentických barvách. Díky vysokému rozlišení na něm můžete vidět kromě ikonické přídě se zábradlím dosud skryté detaily, jakými je nápis na patnáctitunové kotvě Noah Hingley & Sons Ltd., anebo třmen jeřábu používaného k jejímu vytažení.

„Vrak studuji už desítky let, ale nevzpomínám si, že bych viděl nějaký jiný snímek, který by ukazoval takovou úroveň detailů," cituje web televize CBS potápěče Roryho Goldena.

Z videa je patrné, že Titanic se „vrací k přírodě“. Jeho vrak pokrytý rezavými „rampouchy“ spočívá v hloubce 3,8 kilometru pod hladinou oceánu a nezadržitelně koroduje. Rampouchy poskytují životní prostor pestré sbírce bakterií. Vypadají na první pohled pevně, jsou ale porézní a křehké.

Nové záběry pomohou expertům přesněji určit, kolik času ještě Titaniku zbývá do úplné zkázy.

Trosky ležící na dně zhruba 600 kilometrů jihovýchodně od kanadského ostrova Newfoundland jsou přitom jedinými svědky katastrofy. Všichni přeživší jsou už po smrti.

Titanic se potopil po srážce s ledovcem při první plavbě 15. dubna 1912. Z 2223 cestujících a členů posádky „nepotopitelného“ zaoceánského parníku zemřelo 1517 lidí.

Experti zprvu předpokládali, že loď klesla na dno v jednom kuse. Poté, co byl parník v roce 1985 nalezen, vyšlo najevo, že se před dosednutím rozlomil na dva kusy.

Úlomky z lodi jsou dodnes roztroušené po dně oceánu, jak dokládá další video OceanGate Expeditions.

 

Zdroje:
OceanGate Expeditions

Nejnovější články