Geomagnetická bouře vykouzlí v Česku polární záři

29. 10. 2021 – 14:18 | Příroda | Pavel Jégl | Diskuze:

Geomagnetická bouře vykouzlí v Česku polární záři
Polární záře nad středním Norskem. V Česku ji zahlédnete podstatně níž, nad severním obzorem. | zdroj: Profimedia

Polární záře je patrně nejúchvatnější jev, který se dá pozorovat na obloze. V Česku patrně bude vidět v noci ze soboty na neděli. 

Tento úkaz, tentokrát výjimečně pozorovatelný také v oblastech vzdálených od pólu, předpověděl americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). Na to, že se záře patrně objeví na obloze také ve střední Evropě, tedy i v Česku, upozornil astronom Petr Horálek ze Slezské univerzity v Opavě. 

Polární záře je harmonická souhra měnících se tvarů a barev. Tvoří ji částice slunečního větru (plazma s nabitými částicemi), které magnetický štít Země neodrazí a které magnetické pole přitáhne do atmosféry. V ní částice narážejí na molekuly vzduchu a při tom uvolňují energii ve formě světla a také elektřiny, která může rušit radiové signály. Říkáme tomu geomagnetická bouře.


Polární záře, která by měla být pozorovatelná v noci ze soboty na neděli, bude důsledkem mračna nabitých částic, které se od Slunce odtrhlo při mimořádně silné erupci ve čtvrtek 28. října v 17:35 SELČ.

Space-Weather-10_30_Plasma_Radial Předpověď doby, kdy bude vrcholit příliv částic slunečního větru (plazma s nabitými částicemi) na Zemi. Zobrazen je univerzální čas, který je o hodinu za SEČ. | zdroj: NOAA

„Pokud bude geomagnetická bouře skutečně tak silná, jak astronomové předpovídají, bude možné polární záře pozorovat z našich končin nízko nad severním obzorem - s největší pravděpodobností hned po setmění. Pozorovat se je ale vyplatí v průběhu celé noci na neděli,“ cituje astronoma Horálka agentura ČTK.

Jak polární záři pozorovat

Předpověď počasí, jak vyplývá z dat, která na svých internetových stránkách zveřejňuje Český hydrometeorologický ústav, je zatím příznivá. Pozorování nemá rušit ani Měsíc, který vyjde až v druhé půlce noci.

Polární záře se běžně vyskytují v polárních oblastech (jižní záře se nazývá aurora australis, severní aurora borealis). Ve středních zeměpisných šířkách jsou vidět výjimečně. Je to způsobeno tím, že magnetické pole Země, na které sluneční vítr naráží, je nejsilnější v polárních oblastech.

Pro pozorování je třeba najít místo s dokonalým výhledem k severu bez světelného znečištění. A pokud nechcete o polární záři přijít, pozorujte průběžně monitor polárních září Aurora Service. A kdybyste se za tímto světelným představením nemohli vypravit, zkuste sledovat online kamery mířící na severní obzor, třeba na webu Úkazy Astro.

Polární záře, kterou budete mít při troše štěstí možnost vidět, má zpravidla podobu světelných pruhů, oblouků nebo spirál opisujících siločáry magnetického pole Země. Většinou jsou zelené, ale někdy je možné zahlédnout i náznaky růžové, červené, fialové nebo bílé barvy. Různé barvy jsou způsobený vybuzením atomů různých prvků, například kyslík způsobuje zelenou barvu a dusík modrou nebo červenou.

________________________________________

expost: Tentokrát z toho bylo zklamání. Geomagnetická bouře dorazila až v noci na pondělí, z Česka ale polární záře beztak vidět nebyla.

Jako malé odškodnění vám nabízíme pohled na polární záři z vesmírné stanice ISS v časosběrném videu. Vidíte v něm, že modrá planeta může při silné geomagnetické bouři dočista zezelenat.

NASA_GIF_21_08 zdroj: NASA

Zdroje:

Nejnovější články