Hvězda umírající v oslnivém oblaku. Zachytil ji Webbův teleskop

16. 3. 2023 – 23:59 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

Hvězda umírající v oslnivém oblaku. Zachytil ji Webbův teleskop
Hvězda WR 124 zářící uprostřed oblaků kosmického prachu těsně před svým výbuchem. | zdroj: kredit-NASA/ESA/CSA

Hvězda v souhvězdí Střelce, která se blíží k výbuchu, může přispět k vysvětlení velké prachové záhady vesmíru.

Vesmírný teleskop Jamese Webba pořídil unikátní snímek hvězdy v souhvězdí Střelce, zhruba 15 000 světelných let od nás, která se v oslnivém oblaku prachu chystá vybuchnout jako supernova.

Snímek tento týden zveřejnila americká vesmírná agentura NASA.

Vzácný okamžik v životě hvězdy 

Hvězda Wolf-Rayet 124 (WR 124) o hmotnosti tří desítek Sluncí při svém přechodu k supernově odhazuje vnější vrstvy. Snímek ji zachytil v okamžiku, kdy vyvrhla materiál o hmotnosti zhruba desetkrát převyšující masu Slunce.

Je to vzácně pozorovaný jev v životním cyklu některých hvězd, který se nazývá Wolfova-Rayetova fáze.

Velká jasná hvězda WR 124 na snímku září z centra a menší hvězdy jsou roztroušeny v jejím okolí. Centrální hvězdu obklopuje chuchvalcovitý oblak materiálu.

„Jen některé masivní hvězdy ve svých životních cyklech procházejí krátkou Wolf-Rayetovou fází před tím, než vybuchnou jako supernovy. Webbovo detailní pozorování této vzácné fáze je proto pro astronomy mimořádně cenné,“ píše Goddardovo vesmírné centrum NASA o snímcích.

Webbův teleskop poprvé pořídil snímek hvězdy WR 124 v červnu 2022, těsně po svém uvedení do provozu. Zářivé halo hvězdy zachytil v nebývalých detailech díky schopnosti zaznamenat infračervenou záři plynu, který se vzdaluje od hvězdy a chladne. Tak vzniká kosmický prach, který září v infračerveném světle zaznamenaném teleskopem.

V animaci se můžete k hvězdě proletět ze Země.

 

Oblaka prachu by podle expertů z Goddardova centra mohla přežít zhroucení hvězdy po výbuchu supernovy a přispět k „prachovému rozpočtu“ vesmíru.

„Prach je součástí fungování vesmíru. Poskytuje úkryt formujícím se hvězdám, shromažďuje se a pomáhá utvářet planety. Slouží jako základna pro vznik a shromažďování molekul, včetně stavebních kamenů života na Zemi,“ píše centrum.

Konec velké prachové záhady?

Množství prachu ve vesmíru je velkou záhadou, neodpovídá výpočtům astrofyziků. Je ho víc. Tento stav se nazývá přebytkovým rozpočtem prachu.

Pozorování Webbova teleskopu by mohlo vnést světlo do původu přebytkového prachu.

Hvězda WR 124 také může pomoci vědcům pochopit klíčové období rané historie vesmíru. Podobné umírající hvězdy zasely do mladého vesmíru těžké prvky, které se vytvořily v jejich jádrech a které jsou nyní běžné na Zemi.

Zdroje:

Nejnovější články