Jak se rodí hvězdy. Ukazuje to dosud nejdokonalejší video

5. 7. 2021 – 23:50 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

Jak se rodí hvězdy. Ukazuje to dosud nejdokonalejší video
Mlhovina Nebula na infračervený snímku z teleskopu. V každém ze čtyř rudých mračen prachu jsou patrné jasné hvězdy ve své embryonální fázi vývoje. | zdroj: Profimedia

Astrofyzici sestavili pozoruhodné simulace. Zachycují milióny let, během nichž vznikaly hvězdy.

Hvězdám se kdysi říkalo stálice. Žádným vzorem stálosti však nejsou.  

Lidstvo je pozoruje pouze po krátkou dobu jejich života. Ve skutečnosti je životní cyklus hvězd dynamický a jejich zrod i zánik se dají pokládat za dramatické děje.

Divoké a nestálé

Zrod hvězdy je divoký a nádherný úkaz. Tým astrofyziků ze Severozápadní Univerzity (Northwestern University) v americkém státě Illinois vytvořil matematický model počáteční fáze vzniku hvězd a ohromující trojrozměrnou simulaci tohoto děje.

Vědci ji nazvali Starforge – Hvězdná formace v plynném prostředí

Nahoře běží čas v milionech let (Myr). Dole je měřítko velikosti mračna. Deset pc je 10 parseků, což je 32 světelných let, anebo 302 743 375 122 585 600 kilometrů (302 bilionů kilometrů).

Děj, který simulace zachycuje, trvá milióny a milióny let. Mračno, které vidíte a ze kterého se rodí hvězdy má hmotnost 20 tisíc Sluncí.

Další úchvatná simulace zachycuje mračna o hmotnosti 200 tisíc Sluncí.

Ve videích vidíte studená mračna plynu s příměsí prachu. Tato mračna, nazývaná mlhoviny, jsou řídká téměř jako vakuum. Jejich hustota bývá jen několik atomů na centimetr krychlový.

Pokud se plynový mrak vyvíjí a pohybuje, vytváří struktury, které se zhroutí a rozpadají na menší. Z nich se nakonec vytvoří jednotlivé hvězdy, které gravitací nasávají plyn i prach a vystřelují protostelárními jety, což jsou vysokorychlostní proudy plynu. 

Když si hvězda odplivne...

Když byla simulace spuštěna bez jetů, vyvíjely se hvězdy desetkrát hmotnější než Slunce. Přidáním jetů vznikaly hvězdy o hmotnosti o něco menší než Slunce.

Pomocí jetů je odfukován plyn, který by skončil ve hvězdě a zvýšil její hmotnost. Ukazuje to další simulace. Jednotkou času v tomto videu je tisíc let (kyr). 

Vědci už dříve věděli, že jety ovlivňují vznik hvězd, ale názorně to předvedl až projekt Starforge.

Matematický model Starforge je dosud nejdokonalejší svého druhu. Zohledňuje jako první nejen jety, ale i další děje jako třeba hvězdný vítr, záření, anebo supernovy

Divák se při tom může vznášet kolem barevného oblaku ve 3D prostoru a sledovat, jak se ve vesmíru objevují zářící hvězdy…

Také vám při sledování videí připadají pozemské starosti tak titěrné?

Zdroje:
StarForge, Phys

Nejnovější články