Každé čtyřicáté dítě teď pochází z dvojčat. To je nejvíc v historii lidstva

16. 3. 2021 – 17:33 | Člověk | Nedd.cz | Diskuze:

Každé čtyřicáté dítě teď pochází z dvojčat. To je nejvíc v historii lidstva
Dvojče, kam dohlédneš. | zdroj: Profimedia

Dvojčata jsou v kurzu. Během třicet let se jejich podíl na porodech zvýšil o třetinu.

Asistovaná reprodukce, vyšší věk matek a genetické předpoklady jsou za zvyšujícím se zastoupením dvojčat v populaci.

Exploze dvouvaječných

Na světě se každý rok narodí více než 1,6 milionu párů dvojčat. Dvojčetem je tedy zhruba každé čtyřicáté novorozeně, což je nejvíce v historii.

Vysoký podíl na tomto počtu má asistovaná reprodukce a vyšší věk matek, píší lékaři ve studii, která byla zveřejněná v odborném časopise Human Reproduction.

Na studii se podíleli Gilles Pison a Christiaan Monden z Oxfordské univerzity a Jeroen Smits z Radboudovy univerzity v Nizozemsku. Vědci ve studii shromáždili data ze 165 zemí o porodech dvojčat v letech 2010 až 2015 a srovnali je se statistikami z let 1980 až 1985.

Badatelé zjistili, že podíl jednovaječných dvojčat na narozených dětech zůstává stejný – čtyři porody z tisíce. Roste ale podíl dvojčat dvojvaječných.

Celkem se od osmdesátých let minulého století světová míra porodů dvojčat zvýšila o třetinu, z 9,1 na 12 z každé tisícovky porodů.

V Africe a Asii se dnes narodí 80 procent všech dvojčat, což je do značné míry dáno velikostí populace v Asii a vysokou porodností v Africe. Podle spoluautora studie Christiaana Mondena pro to ale existuje i další vysvětlení: V Africe je vysoký podíl dvojvaječných dvojčat, což pravděpodobně způsobují genetické rozdíly mezi africkou populací a ostatními populacemi.

Za rozmachem podílu dvojčat na ostatních kontinentech stojí podle studie v největší míře asistovaná reprodukce.

V rozvinutých zemích se asistované reprodukce začala používat v 70. letech minulého století, nejběžnější metody jsou in vitro fertilizace, intracytoplazmatická injekce spermií, umělé oplodnění nebo stimulace vaječníků. Všechny tyto metody zvyšují pravděpodobnost mnohočetného těhotenství.

Dvojčata jsou rizikovější

Větší počet dvojčat přináší také rizika, dvojčata se často rodí předčasně, jsou menší, u porodu se vyskytují častěji komplikace a úmrtnost dvojčat je vyšší než u ostatních dětí. V neposlední řadě je pro rodiče náročnější starat se o dva novorozence místo jednoho.

Studie zjistila, že dvojčatům hrozí větší rizika v chudších zemích. Zejména v subsaharské Africe mnoho dvojčat ztratí svého sourozence už během prvního roku života, každý rok je to více než 200 tisíc dětí.

„Zatímco podíl počtu dvojčat na porodech v mnoha bohatých západních zemích se nyní blíží podílu v subsaharské Africe, v šancích na přežití je obrovský rozdíl,“ řekl spoluautor studie Jeroen Smits.

Podle vědců však podíl dvojčat na porodech už nebude stoupat, protože dnešní věda dosáhla takového pokroku, že není potřeba oplodňovat několik vajíček najednou, jak se běžně dělalo v minulosti.

Zdroje:
ČTK, Human Reproduction

Nejnovější články