Koronavirus ŽIVĚ: Počet obětí překročil půl milionu

27. 6. 2020 – 22:59 | Člověk | Pavel Jégl | Diskuze:

Koronavirus ŽIVĚ: Počet obětí překročil půl milionu
Koronavirový svět ve dvanácti obrazech | zdroj: Profimedia

Koronavirus chytá druhý dech. Tempo, kterým přibývá nově nakažených v některých oblastech Evropy i Ameriky, je nejvyšší za poslední dva měsíce. Data ZDE ve streamovaném videu a grafech.

Počet lidí, kteří zemřeli na nemoc covid-19, anebo s touto nemocí, v sobotu 27. června globálně překročil 500 tisíc. Ve stejný den už bylo evidováno více než 10 milionů nakažených.

Koronavirus SARS-CoV-2, který obávanou nemoc vyvolává, s uvolněním společenských omezení stoupá. Je to patrné z dat Roylab Stats (viz video) i Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

"V evropských státech roste riziko nového nástupu koronaviru. Ve třiceti z nich jsme v posledních dvou týdnech zaznamenali zvýšení tempa nárůstu kumulativních případů," oznámil Hans Henri Kluge, ředitel evropského oddělení Světové zdravotnické organizace.

Ještě horší je situace na jihu a západě Spojených států, kde v posledních týdnech rostou počty nově nakažených dosud nejvyšším tempem. Některé státy, například Texas a Florida, proto společenská omezení po týdnech uvolňování opět zavedly.

V celých Spojených státech se ve statistikách denně objevuje téměř 40 tisíc nových případů. "Máme vážný problém," přiznal vládní epidemiolog Anthony Fauci.

Z následujících dvou grafů Roylab Stats, které zachycují počet nakažených a mrtvých v průběhu času, je každopádně patrné, že koronavirus neustupuje, jak by se dalo usuzovat z rozvolněných epidemiologických opatření v Česku.

active cases zdroj: Roylab Stats

daily deaths zdroj: Roylab Stats

Grafy si pro lepší zobrazení rozklikněte.

Na dalším grafu vidíte aktuální covidovou situaci v Česku. Zelená plocha zobrazuje počet vyléčených v čase, fialová počet nemocných a šedá počet úmrtí.

Česko patří v Evropě ke státům, které byly epidemií zasaženy nejméně. Z grafu (Trendový profil epidemiologické situace) je nicméně patrné, že počet infikovaných narůstá. Jen za sobotu přibylo 260 nakažených (graf tento přírůstek ještě nezachycuje). Je to největší denní nárůst od 8. dubna. Je za ním zejména plošné testování na Karvinsku.

uzis zdroj: ÚZIS

Graf si pro lepší zobrazení rozklikněte.

Vzhledem k rozdílným rozsahům testování populace je zřejmé, že počet potvrzených případů nákazy v té či oné zemi nemusí poskytovat zcela věrohodný obraz skutečného rozsahu epidemie.

Ani počty obětí nemusí být přesné. V Lombardii například u mnoha starých lidí, kteří nebyli hospitalizováni a zemřeli doma, testy na koronavirus nedělali. Totéž platí pro Španělsko.

Také v Británii budou skutečná čísla obětí vyšší. Ministerstvo zdravotnictví do statistik započítává jen úmrtí v nemocnicích.

DEBTS zdroj: Roylab Stats Graf si pro lepší zobrazení rozklikněte.

Vedle grafů, které zobrazují postup pandemie, nabízí Roylab Stats také graf znázorňující vládní dluhy v procentech hrubého domácího produktu (Government Debt per GDP 2018), ve kterém je Česko deváté odspodu.

Tato čísla se výrazně mění a dluhy raketově rostou, protože vlády, včetně české, sanují měsíce vypnuté ekonomiky.

Zdroje:
Roylab Stats

Nejnovější články