Mléčná dráha je jako zkroucená vinylová deska. Potvrzuje to výzkum oranžových hvězd
6. 10. 2021 – 21:00 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:
![Mléčná dráha je jako zkroucená vinylová deska. Potvrzuje to výzkum oranžových hvězd](https://im.tiscali.cz/nedd/2021/10/06/1329138-profimedia-0287951635-base_16x9.jpg.1152?1633478726.0)
Náš galaktický disk není tak plochý a symetrický, jak se dříve myslelo.
Astronomové donedávna předpokládali, že naše domovská galaxie – Mléčná dráha – má tvar plochého disku, ve kterém hvězdy rotují kolem středu. Jenže detailní mapování pohybu hvězd ukazuje, že galaktický disk není tak plochý a symetrický, jak se dříve předpokládalo.
Galaxie jako starý vinyl
Některé části galaxie vystupují nad a pod rovinu disku. Mléčná dráha je pokřivená jako vinylová deska, kterou jste kdysi nechali bez obalu ležet na slunci. Čím dál jsou hvězdy vzdálenější od jejího středu, tím je jejich poloha vzdálenější od roviny disku.
Tuto geometrii, kterou v minulých letech naznačilo několik studií, potvrzuje nejnověji výzkum publikovaný v magazínu The Astronomical Journal.
Mléčná dráha je galaxie, která má průměr mezi 150 až 200 tisíci světelnými lety. Obsahuje 100 až 400 miliard hvězd a více než 100 miliard planet. Termín Mléčná dráha je překlad latinského via lactea, což znamená „mléčný kruh“. Tak galaxie vypadá ze Země –jako mlhavý světlý pás.
Čínští astrovědci teď pomocí teleskopů Gaia a LAMOST studovali polohu a pohyb hvězd spadajících do kategorie oranžových trpaslíků, jejichž hmotnost dosahuje 0,5 až 0,9 hmotnosti Slunce a jejichž povrchová teplota se pohybuje mezi 4000 až 5200 stupni Celsia.
Tímto způsobem vědci zmapovali pokřivení disku Mléčné dráhy. Kromě toho zjistili, že hvězdy pod rovinou disku rotují rychleji než hvězdy, které se nacházejí nad ní. Hvězdy z vnitřní části disku navíc „migrují“ ve vertikálním směru od středu galaxie a hvězdy z vnější části oběma směry – ke středu i od něj.
Oblouk Mléčné dráhy nad Kráterovým jezerem v americkém Oregonu.
| zdroj:
Profimedia
Co ji pokřivilo?
Příčina deformací disku Mléčné dráhy zatím není přesně vysvětlena. Existuje však několik hypotéz. Může to být důsledek dávné srážky Mléčné dráhy s jinou galaxií. Případně výsledek vzájemného působení vnitřních struktur, například ramen galaxie, anebo vnějších vlivů, jakými jsou třeba satelitní trpasličí galaxie.
„Tato studie poskytuje vysoce kvalitní vodítka ke galaktické struktuře a její evoluci. Nepřetržité pozorování nám pomůže vypovědět jasnější příběh o Mléčné dráze,“ řekl Süe Siang-siang, jeden z autorů studie, webu Čínské akademie věd.