Na Slunci se vytvořil vír, jaký dosud nikdo neviděl

12. 2. 2023 – 19:00 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

Na Slunci se vytvořil vír, jaký dosud nikdo neviděl
Výron koronální hmoty na Slunci. Vlevo dole je v měřítku zobrazena Země. | zdroj: Profimedia

Na Slunci se stala mimořádná událost. Z naší životadárné hvězdy se odtrhl oblak plazmatu a vytvořil gigantický vír. Takový úkaz dosud astronomové nepozorovali. Nyní ho analyzují.  

Materiál z vlákna plazmatu vyvrženého z povrchu Slunce vytvořil v únoru kolem severního pólu Slunce fascinující vír.

Celá událost je zaznamenána na následujících záběrech pořízených Observatoří solární dynamiky (Solar Dynamics Observatory, SDO) americké vesmírné agentury NASA. Tato observatoř kroužící na oběžné dráze Země zkoumá vliv Slunce na naši planetu.

solar-vortex Záběry solárního víru z observatoře NASA Solar Dynamics Observatory. | zdroj: Kredit-Tamitha Skov/NASA

Astrovědci zatím pro úkaz z 2. února nemají jasné vysvětlení, analyzují ho, upozorňuje server Science Alert.

Divoké Slunce

V současnosti naše hvězda  zvyšuje aktivitu, míří ke slunečnímu maximu, což je nejbouřlivější část jejího pravidelně se opakujícího jedenáctiletého cyklu. Maximum se vyznačuje největším počtem slunečních skvrn, erupcí a výronů koronální hmoty.

Letos na ní každý den vědci zaznamenali nějakou erupci tříd X a M, což jsou největší a druhé největší sluneční erupce.

Cykly se shodují s výkyvy magnetického pole Slunce. Když je pole na pólech nejslabší, magnetické póly si vymění místa a polarita magnetického pole se obrátí. Právě v té době je Slunce nejaktivnější, prochází slunečním maximem.

Cyklické změny způsobuje „sluneční dynamo“, což je oblast uvnitř Slunce, ve které se vytváří magnetické pole. Dynamo ovlivňují slapy (účinek gravitačních sil) velkých planet jako je Jupiter.

Vědci ujišťují, že na těchto cyklech není nic, co by nás mělo znepokojovat.

Současný cyklus je nicméně zvláštní. Vědci dokážou průběh slunečního cyklu předpovídat, letos ale aktivita Slunce jejich prognózy výrazně překonává.

Čím nás ještě překvapí?

S mimořádnou aktivitou Slunce patrně souvisí také podivný úkaz pozorovaný počátkem února. Vše začalo tím, že oblak chladného plazmatu vytryskl z povrchu Slunce.

Potom se začal chovat neobvyklým způsobem. Odtržený sluneční materiál oběhl rychlostí 96 kilometrů za sekundu během osmi hodin kolem pólu podél 60. stupně severní šířky.

Fyzik Scott McIntosh z amerického Národního centra pro výzkum atmosféry, který se už desetiletí věnuje pozorování Slunce a snaží se pochopit jeho cykly, magazínu Space řekl, že „takový vír na Slunci nikdy neviděl“.

Upozornil, že jev se teprve musí důkladně analyzovat pomocí dat z několika slunečních observatoří. Zajímavá data podle něj může poskytnout Solar Orbiter, sluneční sonda Evropské vesmírné agentury ESA určená ke studiu Slunce z jeho oběžné dráhy.

Pozorovaný vír naznačuje, že Slunce, vybuchující kolos, v jehož jádru probíhá termonukleární fúze vodíku na helium a který do okolí chrlí hmotu i nabité částice, nás ještě lecčíms může překvapit.

Zdroje:
Science Alert, Space

Nejnovější články