Slunce, jak ho nevidíte. Fascinující video odhaluje rozbouřenou hvězdu

11. 1. 2023 – 23:19 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

Slunce, jak ho nevidíte. Fascinující video odhaluje rozbouřenou hvězdu
Bouřlivé Slunce „očima“ Observatoře solární dynamiky. | zdroj: Profimedia

Detailní pohled na Slunce je jednou z nejúžasnějších scenérií, které můžeme spatřit v blízkém vesmíru. Dokazuje to jedinečné časosběrné video, které zveřejnilo Goddardovo středisko vesmírných letů NASA. Ukazuje 133 dnů ze života Slunce.

Z našeho pozemského pohledu to je pořád stejné, oslňující, homogenní, nudné kolo líně se sunoucí po obloze. Z pohledu teleskopu však vypadá jinak – jako vybuchující koule, která chrlí hmotu i nabité částice a jejíž povrch se neustále proměňuje.

Právě takovou podívanou vám poskytne nové video z dat Observatoře solární dynamiky (Solar Dynamics Observatory, SDO), která snímkuje naši hvězdu z oběžné dráhy Země, z výšky 22 000 kilometrů nad povrchem planety.

Časosběrné video v celkovém pohledu a dvou detailech zachycuje 133 dnů ze života Slunce a je sestavené ze snímků pořízených s odstupem 108 sekund v extrémní ultrafialové vlnové délce. Doporučujeme si ho rozkliknout na celou plochu monitoru.

Video ukazuje bouřlivý povrch Slunce, nad kterým se podél magnetických siločar klenou velké smyčky plazmatu (ve fyzice užíváme název plazma ve středním rodu – vysvětleno tady).

Někdy se plazma ve smyčkách znovu spojí s hvězdou, jindy je vyvrženo do vesmíru a letí prostorem od hvězdy. V jeden okamžik dokonce není vidět vůbec nic. Je to důsledek výpadku kamery EVE (Extreme Ultraviolet Variablity Experiment), která zachycuje záření s vlnovými délkami nižšími než 31 nanometrů.

Když hvězda trhá kometu…

Z videa je patrné, že na Slunci se děje hodně pozoruhodných věcí, které by nás měly zajímat, protože ovlivňují veškerý život na Zemi. Naše hvězda je stálým a spolehlivým zdrojem energie, ale má také znepokojivé, téměř zlovolné vlastnosti.

Observatoř solární dynamiky nás učí lépe porozumět Slunci. Mimo jiné umožňuje astrovědcům pochopit a předvídat silné sluneční bouře, které můžou poškodit satelity, energetické sítě a další infrastrukturu.

V tom hraje observatoř klíčovou roli. Od začátku činnosti před 11 lety pořídila téměř 450 milionů snímků Slunce a na Zem poslala víc než 22 milionů gigabajtů dat.

Observatoř nemá zařízení pro nahrávání a ukládání dat. Pohybuje se po geosynchronní dráze Země, což jí umožňuje nepřetržitě komunikovat s pozemní stanicí v Novém Mexiku a plynule jí data odesílat.

NASA ji chce udržet v provozu až do roku 2030.

Následující video ukazuje ty nejúžasnější snímky, které Observatoř solární dynamiky za roky své činnosti zaznamenala. NASA ho sestavila k 10. výročí vyslání observatoře na oběžnou dráhu v roce 2020.

Ve videu postupně vidíte, jak observatoř sleduje mohutné erupce, objevuje nový typ vln, pozoruje planety při přechodu před Sluncem a natáčí, jak hvězda trhá kometu, která se k ní dostala příliš blízko.

Proč se tak divně otáčí?

A ještě k otáčení Slunce, které je na zrychleném časosběrném snímku patrné. Možná jste zpozorovali podivnou věc – každá část hvězdy rotuje jinak.

Není to klam. Slunce se otáčí diferenciálně, tedy nestejnoměrně. Na rovníku se otočí o 360 stupňů za 25 pozemských dnů, u pólu trvá otočka o deset dnů déle.

Příčinou je složení Slunce. Tvoří ho plazma, jehož skupenství se dá přirovnat k husté a žhavé polévce. V jádru je desetkrát hustší než olovo a jeho teplota dosahuje až 15 milionů stupňů Celsia.

profimedia-0432850198 sdo Solar Dynamics Observatory (Observatoř solární dynamiky), která pořizuje fascinující snímky Slunce z oběžné dráhy Země. | zdroj: Profimedia

Zdroje:
Universe Today, NASA Goddard Space Flight Center, NASA/Solar Dynamics Observatory

Nejnovější články