Nobelovku za lékařství má dvojice imunologů, vyvinuli přelomovou léčbu rakoviny

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 1. 10. 2018 14:45) - Nedd autor: šar

Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získali Američan James P. Allison a Japonec Tasuku Hondžó za vývoj speciální imunologické léčby rakoviny. Jejich výzkum využívá schopnosti imunitního systému napadat rakovinné buňky. Jména laureátů v pondělí oznámil stockholmský Karolinský institut.

James P. Allison, jeden z dvojice laureátů

James P. Allison, jeden z dvojice laureátů,zdroj: Profimedia.cz

Nobelova nadace ve svém zdůvodnění na twitteru uvedla, že výzkum oceněné dvojice vědců představuje přelomový bod v boji proti rakovině. Americký vědec Allison zkoumal bílkovinu, která funguje jako brzda regulující funkci imunitního systému.

"Odhalil potenciál uvolnění této brzdy a vypuštění našich imunitních buněk s cílem napadání nádorů. Tento koncept pak rozvinul v nový přístup k léčbě pacientů," napsala Nobelova nadace.

Druhý z laureátů, Japonec Hondžó, podle Nobelovy nadace "objevil jinou bílkovinu na povrchu imunitních buňek a zjistil, že také funguje jako brzda, ale s odlišným mechanismem". "Léčba založená na jeho objevu se ukázala být velmi efektivní v boji proti rakovině," dodala nadace.

Vyhlášením Nobelovy ceny za lékařství začal týden, během kterého bude rovněž oznámena v úterý cena za fyziku, ve středu cena za chemii a v pátek za mír. Příští pondělí se svět dozví jméno laureáta Nobelovy ceny za ekonomii.

Nobelova cena za literaturu letos ohlášena nebude kvůli skandálu, který otřásl Švédskou akademií, jež cenu uděluje. Francouz Jean-Claude Arnault spjatý s akademií byl dnes za znásilnění odsouzen k dvouletému trestu vězení.

Vedle medaile a diplomu čeká na laureáty i finanční prémie ve výši devíti milionů švédských korun (22,4 milionů korun českých). Ceny budou jako každý rok předány v den výročí Nobelovy smrti 10. prosince - cena za mír v Oslu a zbývající ve Stockholmu.

Vizitky letošních laureátů Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství:

 James P. Allison (70)

  • Americký imunolog Allison se zabývá novými léčebnými metodami u nejsmrtelnějších druhů rakoviny, převážně v oblasti imunoterapie, při níž se vyvolá imunitní odpověď organismu na nádorové buňky.
  • Narodil se 7. srpna 1948 ve městě Alie v Texasu. V roce 1969 nejprve absolvoval bakalářské studium mikrobiologie a v roce 1973 získal doktorát z biologie na Texaské univerzitě v Austinu.
  • V roce 1985 byl jmenován profesorem imunologie a ředitelem Laboratoře pro výzkum rakoviny na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Poté vystřídal řadu vědeckých pracovišť a od roku 2012 pracuje v Andersonově centru pro výzkum rakoviny při Texaské univerzitě v Austinu, kde je výkonným ředitelem pro výzkum imunoterapie.
  • Je členem řady prestižních vědeckých institucí a nositelem řady cen.
  • Allison je ženatý s kolegyní z Andersonova centra, která je o 22 let mladší a která se narodila v Guyaně. Jeho matka i bratr zemřeli na rakovinu.
  • Ve volném čase hraje tento Texasan na harmoniku a kytaru v několika kapelách.

Tasuku Hondžó (76)

  • Japonský imunolog, specializuje se na molekulární imunologii. Narodil se 27. ledna 1942 v Kjótu, od roku 1960 studoval medicínu na Kjótské univerzitě, v roce 1975 tam získal doktorát.
  • Zahraniční zkušenosti sbíral v letech 1971-1974 na stáži v embryologickém oddělení Výzkumného ústavu Carnegie a také v Národním ústavu pro zdraví dětí a rozvoj jedince, jež oba spadají pod Národní výzkumný ústav zdraví (NIH) ve Washingtonu, který je nejprestižnější institucí svého druhu v USA.
  • Po studiích v USA byl Hondžó v letech 1974-1979 odborným asistentem na lékařské fakultě Tokijské univerzity, potom do roku 1984 působil jako profesor a vedoucí oddělení genetiky na lékařské fakultě Univerzity v Ósace.
  • Poté se vrátil na Kjótskou univerzitu a v roce 2017 se stal hlavním profesorem a zástupcem generálního ředitele Ústavu pro pokročilá studia Kjótské univerzity (KUIAS). Je držitelem četných ocenění, v letech 1990-2000 byl předsedou Japonské imunologické společnosti.

Tagy: Švédsko zahraničí rakovina Spojené státy Nobelova cena za lékařství lékařský výzkum věda a poznání vědecký výzkum a studie

Zdroje: ČTK