Nové snímky Pluta potvrzují, že jeho atmosféra dosahuje výš, než se čekalo

- Vesmír autor: pal

Vědci díky snímkům ze sondy New Horizons odhalili, že trpasličí planetu Pluto obklopuje větší halo, než se původně předpokládalo. Snímky zveřejnil americký Úřad pro letectví a vesmír (NASA). Co si z nich můžeme odvodit?

Mlžný opar kolem trpasličí planety Pluto

Mlžný opar kolem trpasličí planety Pluto,zdroj: NASA

Tou nejdůležitější informací je výška, do které atmosféra dosahuje: až 160 kilometrů. Halo, které plyny v atmosféře vytvářejí, dodává planetě načervenalou barvu. Měření dále naznačují, že by v atmosféře Pluta mohly probíhat slabé meteorologické procesy. Teploty na povrchu se pohybují kolem minus 229 stupňů Celsia.

Vědci už minulý týden pomocí prvních snímků s překvapením konstatovali, že Pluto a jeho měsíce zřejmě nejsou mrtvé planety, jak se předpokládalo, ale že jejich povrch je relativně mladý a aktivní. První snímky zachytily hory vysoké 3300 metrů, nečekaně ostrý záběr měsíce Charon odhalil velké kaňony.

Sonda New Horizons se k Plutu přiblížila na nejbližší vzdálenost 12 400 kilometrů. Stala se prvním pozemským aparátem, který trpasličí planetu navštívil za 4,5 miliardy let její existence.

Tagy: NASA zahraničí Pluto Vesmír New Horizons

Zdroje: ČTK