Novoroční ohňostroje jsou toxickou sprchou. Zakažme je, vyzývají vědci

27. 12. 2022 – 17:36 | Příroda | Nedd | Diskuze:

Novoroční ohňostroje jsou toxickou sprchou. Zakažme je, vyzývají vědci
Poslední z novoročních ohňostrojů v Praze pořádaný v roce 2019. Poté od nich radní upustili. Zejména pro jejich neblahé dopady na životní prostředí a zdraví. | zdroj: Profimedia

Během ohňostrojů se do prostředí snesou desítky tun toxických látek, upozorňují experti z české Akademie věd. Kdyby takové množství nebezpečných chemikálií vypouštěl průmyslový podnik, čelil by soudnímu řízení a uzavření.

Bez ohňostrojů si mnoho lidí nedokáže představit oslavy příchodu nového roku. Osvětlená barevná obloha a zábavná pyrotechnika je ale doslova toxickou sprchou pro člověka i životní prostředí. Ročně se v Česku do ovzduší takto dostane alarmující množství nebezpečných a zdraví škodlivých látek, upozorňují vědci z Akademie věd.

„Kdyby takové množství nebezpečných látek (jako ohňostroj) vypouštěl průmyslový podnik, čelil by soudnímu řízení a uzavření.“                                Petr Klusoň, chemik

Zdravotní rizika emisí z ohňostrojů jsou podle vědců enormní. Lidé je ale podceňují, ignorují, případně o nich vůbec neví.

Víte, co vdechujete?

„Ohňostrojový smog představuje velmi podivnou směs sloučenin s velkým zdravotním rizikem, která by se jinak v ovzduší vůbec nemohla vyskytovat,“ cituje web akademie Petra Klusoně z Ústavu chemických procesů Akademie věd.

„Kdyby takové množství nebezpečných látek vypouštěl průmyslový podnik, čelil by soudnímu řízení a uzavření,“ upozorňuje chemik.

Lidé podivný mix jedů a karcinogenních látek nadšeně sledují a přímo vdechují. O jeho nebezpečích patrně nemají ani ponětí.

Vědci na základě spotřeby pyrotechniky spočítali, že s barevnou plejádou na obloze se každý rok do ovzduší uvolní přibližně 12,5 tuny hořčíku, 0,8 tuny titanu a 1,2 tuny rubidia. Barya, které se užívá pro dosažení zelené barvy, se uvolní asi 10, 5 tuny, dále tuna stroncia, způsobujícího červenou barvu, a pro efekt modré barvy asi půl tuny mědi. V raketách je dále přítomen červený fosfor, síra, práškový zinek a další látky.

„Množství barya se proti běžnému pozadí v ovzduší během pětačtyřicetiminutového ohňostroje zvyšuje za nepříznivých povětrnostních podmínek až 580krát. U mědi bývají tyto hodnoty poněkud nižší, zvýšení bývá 70ti až 90ti násobné, stejně jako u stroncia a rubidia,“ vypočítává Petr Klusoň.

Jedovatý koktejl

Zvýšené hodnoty přetrvávají podle vědců v závislosti na klimatických podmínkách i řadu následujících dnů.

„Ovšem i po vymizení z ovzduší sloučeniny uvolněné při explozi rakety postupují dále do životního prostředí, dostávají se do vody a půdy a mohou vstupovat do potravních řetězců,“ upozorňuje hydrochemik Martin Pivokonský, ředitel Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd.

Bez ohňostrojů by se řada zmíněných prvků v měřitelném množství v životním prostředí vůbec nevyskytovala.

Podle údajů České obchodní inspekce pochází velké množství pyrotechniky z nelegálního prodeje. Vědci upozorňují, že u takto pokoutně nakoupených petard a raket se často vyskytují i látky, které jsou v Evropské unii zakázané.

„Zvýšení u olova v ovzduší při ohňostroji bývá až 60ti násobné proti běžnému stavu. Tato skutečnost ukazuje právě na velký podíl nelegální pyrotechniky na evropském ohňostrojovém trhu,“ tvrdí Martin Pivokonský.

Při odpalování jsou lidé vystaveni vysokým hodnotám karcinogenního antimonu nebo sloučeninám thallia, které patří mezi komplexní jedy. Všeobecně známá je i vysoká toxicita sloučenin arsenu, rovněž v hojné míře zastoupených v ohňostrojích.

Vědci Petr Klusoň a Martin Pivokonský proto vyzývají, aby se uvažovalo o zásadním omezení zábavné pyrotechniky nebo jejím celkovém zákazu.

Zdroje:
AV ČR

Nejnovější články