Objeven nejdivočejší bílý trpaslík ve vesmíru

26. 10. 2021 – 23:58 | Vesmír | Ladislav Loukota | Diskuze:

Objeven nejdivočejší bílý trpaslík ve vesmíru
Bílý trpaslík (vlevo) přitahující materiál z červeného trpaslíka (vpravo). | zdroj: Profimedia

Vesmír je plný podivuhodných objektů. Astronomové v něm nedávno nalezli zběsile rotující hvězdu - bílého trpaslíka.

Ve vesmíru rotují nejen planety, ale i hvězdy. A některé se kolem své osy otáčejí zběsilou rychlostí.

Patří mezi ně nově objevený bílý trpaslík - malá hvězda s velkou hustotou. Kolem své osy se otočí za necelých 25 sekund. To z něj dělá nejrychleji se točící hvězdu tohoto typu, jaká kdy byla spatřena.

Pro srovnání: Slunce se otočí jednou za měsíc a na Zemi, jak byste mohli tušit, trvá den 24 hodin.

Jako když roztáčíte vodní kolo

Zmíněný bílý trpaslík se nachází ve vzdálenosti 2000 světelných let v souhvězdí Berana. Dostal nezapamatovatelné jméno LAMOST J0240+1952.

Bílý trpaslík se zrodí, když hvězda velikosti Slunce spotřebuje palivo pro termojadernou fúzi. Hvězda odhodí svrchní vrstvy do okolí a její jádro se smrskne do malého hustého objektu. Výsledný bílý trpaslík má hmotnost srovnatelnou se Sluncem, velikostí je však srovnatelný se Zemí. Jako bílý trpaslík skončí jednou i Slunce.

Pokud bychom vycházeli z předpokladu, že bílý trpaslík LAMOST J0240+1952 má obvod srovnatelný se Zemí, tedy 40 000 kilometrů, pak by při otočce trvající 25 sekund jeho obvodová rychlost dosahovala až 5,76 milionů kilometrů za hodinu.  (Země se na rovníku otáčí rychlostí 1 670 kilometrů za hodinu.)

Novou hvězdu, přesněji hvězdné torzo, objevila letos v srpnu astronomka Ingrid Pelisoliová z Univerzity v anglickém Warwicku. Povšimla si podivného záblesku u červeného trpaslíka, hvězdy vyzařující malé množství světla.

Její spolupracovníci zjistili, že pochází od bílého trpaslíka, který s červeným trpaslíkem tvoří jednu soustavu. Poté změřili, že tento krátký světelný záblesk se objevuje jednou za 24,93 sekundy, a tím odhalili periodu rotace bílého trpaslíka. Výzkum popisují na serveru arXiv.

Obvykle trvá rotace bílých trpaslíků hodiny nebo dny. LAMOT J0240+1952 se však pohybuje rychle právě vlivem blízkého červeného trpaslíka. Materiál z horních vrstev červeného trpaslíka bílý trpaslík gravitací přitahuje a formuje z něj rotující disk hmoty.

Tato hmota při dopadu na povrch bílého trpaslíka, jeho rotaci dál zrychluje – jako padající voda, která roztáčí vodní kolo. V budoucnosti se proto trpaslík bude nejspíš točit ještě rychleji.

Rychle a zběsile

LAMOT J0240+1952 je mezi hvězdami rekordmanem – pokud ovšem za hvězdy nepovažujeme exotické objekty, jakými jsou neutronové hvězdy, torza po mnohonásobně větších hvězdách než Slunce.

Nejrychlejší známou otočku kolem své osy dělá exotický pulzar PSR J1748−2446ad o průměru 16 kilometrů, který objevili astronomové v roce 2004. Objekt se otočí v jediné sekundě 716krát.

Pulzary do extrémních otáček roztočí supernovy – vybuchující hvězdy.

Zdroje:
Science Alert, arXiv

Nejnovější články