Odkud se na Zemi vlastně vzala voda?
1. 9. 2020 – 18:11 | Vesmír | Ladislav Loukota | Diskuze:
Voda pokrývá sedmdesát procent zemského povrchu a je klíčová pro život. Přesto pořád bádáme, jak se na naší planetě objevila. Teď jsme se konečně dostali o kus dál.
Nová studie vědců Washingtonovy univerzity v americkém St. Louis a Lotrinské univerzity ve francouzském Nancy dospěla k závěru, že naše planeta je "mokrá" od svého zrodu. Nabourává tak převládající teorii, že vodu na původně suchou Zemi dopravily komety nebo asteroidy.
Výzkumníci odhalili, že meteority, dosud považované za suché, obsahují překvapivě vysoký podíl vodnatých minerálů. Tyto meteority přitom mají složení, z něhož vznikala i Země.
Voda, samá voda
Většina výzkumných prací dosud předpokládala, že povrch Země byl po jejím zrodu z nesčetných srážek nejspíš suchý na troud. Teprve další miliony let bombardování kometami, které obsahují vodní led, to měly změnit.
Již delší dobu se ale ví, že tato teorie má trhliny. Například v tom, že množství vody vázané uvnitř komet, je příliš malé, než aby bylo s to dopravit na Zemi její dnešní oceány.
Američtí a francouzští výzkumníci proto provedli detailní analýzu vzácných meteoritů nazývaných enstatitové chondrity, kterým se také říká kosmické sedimenty. Pocházejí z počátku sluneční soustavy a jsou produktem zhušťování prapůvodní hmoty mlhoviny, ze které náš systém vznikl. A právě ta naznačuje, že byly stavebními bloky Země a dalších planet.
Protože se však kosmické sedimenty formovaly blízko Slunce, vědci dosud předpokládali, že jsou příliš suché na to, aby na Zemi dodaly významný podíl vody.
Přihořívá, izotopy souhlasí
Americko-francouzský výzkum se však dobral toho, že jejich hmota obsahuje tolik vodíku a kyslíku, že by naplnily zemské oceány hned třikrát. Měřením izotopů vodíku vědci ověřili, že izotopové složení oceánů je v souladu se směsí obsahující 95 procent vody z enstatitových chondritů, což ukazuje, že z nich pochází většina zemské vody.
zdroj: YouTube
Badatelé upozornili, že výzkum nevylučuje pozdější doplnění vody jinými zdroji, jakými jsou komety. Avšak upozorňují, že enstatitové chondrity významně přispěly k vodnímu bohatství planety už v době, kdy se teprve vytvářela.
"Náš objev ukazuje, že základní stavební kameny Země se mohly zásadní mírou podílet na množství vody na planetě. Materiál obsahující vodík byl ve vnitřní sluneční soustavě přítomný v období formování planet, ačkoli teploty byly tehdy ještě vysoké na to, aby voda mohla kondenzovat," sdělila vedoucí studie Laurette Pianiová.
Studie byla publikována v žurnálu Science.