Odtajněná data ukazují, že nad Zemí vybuchl objekt od jiné hvězdy

11. 4. 2022 – 18:58 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

Odtajněná data ukazují, že nad Zemí vybuchl objekt od jiné hvězdy
Meteor vybuchující v zemské atmosféře. | zdroj: Profimedia

Ohnivá koule, která v roce 2014 vzplanula nad naší planetou, byla skála z jiného hvězdného systému. Potvrdily to americké vesmírné síly.

Prvním mezihvězdným objektem zaznamenaným v naší sluneční soustavě se stal meteor, který v roce 2014 vzplanul na obloze nad Papuou-Novou Guineou. Vyplývá to z prohlášení vydaného velením amerických vesmírných sil (US Space Command, USSC).

Tulák po hvězdách

Objekt o průměru 0,45 metru, který nebyl hrozbou pro Zemi, narazil do atmosféry 8. ledna 2014. Předtím letěl vesmírem rychlostí přes 210 tisíc kilometrů za hodinu, která vysoce převyšuje rychlost objektů obíhajících ve sluneční soustavě.

Studie objektu z roku 2019 zveřejněná v databázi arXiv dospěla k závěru, že „rychlost objektu spolu s trajektorií jeho oběžné dráhy naznačují, že s 99procentní jistotou pochází z míst daleko za naší sluneční soustavou – patrně z hustého vnitřního disku Mléčné dráhy“.

Navzdory 99procentní pravděpodobnosti, nebyla práce týmu nikdy recenzována ani publikována ve vědeckých časopisech, protože některá data potřebná k ověření jeho výpočtů byla americkou vládou označena za tajná, píše magazín Vice.

Některé ze senzorů sledujících meteority jsou provozovány ministerstvem obrany USA, které používá stejné technologie k monitorování jaderných výbuchů. Proto vědci nemohli potvrdit míru chyby v rychlosti ohnivé koule.

Nyní vědci z USSC jejich zjištění potvrdili. V poznámce sdílené na twitteru generálporučík John E. Shaw, zástupce velitele USSC, upozorňuje, že analýza ohnivé koule z roku 2019 byla „dostatečně přesná, aby potvrdila její mezihvězdnou trajektorii“.

Toto prohlášení potvrdilo meteor z roku 2014 jako první mezihvězdný objekt, který kdy byl v naší sluneční soustavě zaznamenán.

Dosud za něj platil objekt 'Oumuamua – těleso ve tvaru doutníku, které se také pohybovalo příliš rychle na to, aby vzniklo v naší sluneční soustavě. Bylo zaznamenáno v říjnu 2017 daleko od Země a podle dat americké vesmírné agentury NASA nyní opouští sluneční soustavu.

Vypátráme ho?

Amir Siraj, teoretický astrofyzik na Harvardské univerzitě a hlavní autor studie z roku 2019, upozornil, že úlomky meteoru, který se před pěti lety vznítil nad Tichým oceánem, patně dopadly do vody a od té doby spočívají na oceánském dně.

Pátrání po částech mezihvězdného objektu se může jevit jako nadlidský úkol. Siraj však konzultuje s odborníky možnost uspořádat expedici, která by se je pokusila nalézt.

„Možnost získat první kus mezihvězdného materiálu je dostatečně vzrušující na to, abychom to důkladně prověřili a promluvili se všemi světovými experty na oceánské expedice,“ cituje magazín Vice Siraje.

Zdroje:
arXiv, Vice

Nejnovější články