Ohromující pohled na ‚hurikán století‘ z vesmíru. Experti vysvětlují, čím je Ian mimořádný

29. 9. 2022 – 16:12 | Vesmír | Nedd | Diskuze:

Ohromující pohled na ‚hurikán století‘ z vesmíru. Experti vysvětlují, čím je Ian mimořádný
Ian viděný ze stanice ISS, z výšky 400 kilometrů nad zemí. | zdroj: kredit-NASA

Video z vesmírné stanice ISS odhaluje gigantické rozměry hurikánu Ian, který pustošil na Floridu. Je to neobyčejný hurikán. Nejen svými rozměry a silou, ale i tím, jak se chová.

Hurikán Ian bičoval Floridu. Zanechával za sebou spoušť i mrtvé, jeho větry dosahovaly rychlosti přes 240 kilometrů za hodinu.

Floridský guvernér Ron DeSantis vyzval: „Modlete se za lidi.“ Při pohledu na video z vesmírné stanice ISS bylo patrné, že nepřehání.

Ian je neobyčejný hurikán. Tyto tropické cyklóny obvykle rychle ztrácejí sílu, když se pohybují nad pevninou. Jenže Ian, nazývaný v Americe „hurikánem století“, po úterním dopadu na Kubu nezeslábl. Naopak zesílil. Jak je to možné?

Proč nezeslábl?

Americké Národní centrum pro hurikány (NHC) to na svém webu vysvětluje teplou vodou v Karibiku a střihem větru - změnou jeho směru s rychlostí a výškou. 

V severozápadní oblasti Karibského moře je povrchová teplota vody o jeden stupeň Celsia vyšší než v minulých letech a teplá voda dodává hurikánu energii.

V oblasti také panuje nízký střih větru, kdy se oblačnost udržuje na ohraničeném území a energie vzniklá při kondenzaci vodní páry, která hurikán roztáčí, je v ní koncentrovaná

Opakem je vysoký střih, kdy je oblačnost rozfoukána do okolí a energie z kondenzace se rozptýlí a zeslábne.

Nad Kubou, kde dosáhl síly třetí kategorie, Ian nezeslábl, protože nad ní strávil jen několik hodin, vysvětlují odborníci z NHC. Potom se přesunul do Mexického zálivu, kde kombinací teplé vody a nízkého střihu větru zesílil na hurikán čtvrté kategorie a povážlivě se blížil kategorii páté.

Nejistoty zůstávají

Co je ale pozoruhodné: Od chvíle, kdy se Ian zformoval, prošel několika obdobími „rychlé intenzifikace“. To je situace, kdy se trvalý vítr hurikánu během 24 hodin zvýší nejméně o 56 kilometrů za hodinu.

Severoatlantické hurikány, které podléhají rychlé intenzifikaci, byly dříve byly naprosto výjimečné. Podle studie z roku 2019 publikované v časopise Nature Communications však jejich podíl od osmdesátých let minulého století začíná zvolna stoupat. Vědci to dávají do souvislosti se změnou klimatu.

Další studie, zveřejněná v roce 2020 v časopise Nature, naznačila, že rostoucí teploty oceánů nyní umožňují proniknout hurikánům hlouběji do vnitrozemí než před 50 nebo 60 lety.

Pro odborníky je však obtížné potvrdit, zda tyto široké trendy zohledňují také postup hurikánu Ian.

„Je opravdu těžké říci, že změna klimatu má dopad na jakoukoli bouři, pokud jde o její formování nebo její individuální intenzitu,“ řekla agentuře AP Kristen Corbosierová, vědecká pracovnice zabývající se hurikány z univerzity v Albany.

Zdroje:
AP, NASA, Nature, Nature Communications

Nejnovější články