Padá s deltou účinnost vakcín proti covidu? Izraelská data varují, britská uklidňují

23. 7. 2021 – 19:09 | Technologie | Pavel Jégl | Diskuze:

Padá s deltou účinnost vakcín proti covidu? Izraelská data varují, britská uklidňují
Zdravotník v Jeruzalémě chystá očkovací dávku. | zdroj: Profimedia

Varianta koronaviru delta, původně označovaná jako indická, která se stala dominantní v Česku i dalších zemích, vyvolává obavy. Některé poznatky ukazují, že dokáže unikat vakcínám.

Izraelské ministerstvo zdravotnictví představilo nová data o účinnosti vakcíny proti covidu od firem Pfizer a BioNTech. Jsou znepokojující. Naznačují, že účinnost očkovací látky Comirnaty pro variantě delta, která v Izraeli převládá, spadla o desítky procent.

Ochrana proti vážnému průběhu choroby zůstává s vakcínou vysoká, 91procentní. Avšak před samotnou nákazou podle nových dat, která zveřejnil server The Times of Israel, chrání jen z 39 procent. Původně dosahovala vakcína více než 90procentní účinnost proti infekci.

Je ale pozoruhodné, že data získaná v Izraeli jsou v příkrém rozporu s britskou studií publikovanou tento týden v magazínu The New England Journal of Medicine. Vakcína Comirnaty, která je hlavní očkovací látkou v Izraeli i v Česku, podle ní chrání před nákazou z 88 procent. To je víc než dvojnásobek ve srovnání s výsledky v Izraeli.

Propastný rozdíl.

Čím to vysvětlit?

Izraelští experti oslovení serverem The Times of Israel rozdíl interpretují takto:

● Výsledky zveřejněné izraelským ministerstvem zdravotnictví nejsou reprezentativní, pocházejí z malého vzorku lidí.

● Data zkresluje nedostatek údajů o infikovaných mezi neočkovanými.

World_in_Data_covid_cases Počet denních případů covidu v Česku a Izraeli na milion lidí. | zdroj: Our World in Data

Graf si zvětšete rozkliknutím.

● Imunita klesá s časem, který uběhne pod očkování – lidé naočkovaní v lednu mají podle izraelských dat ochranu před nákazou pouhých 16 procent, jedinci očkovaní v dubnu 75 procent.

● Rozdíl mezi těmito skupinami očkovaných není dán jen časovým odstupem od očkování, ale také tím, že jako první byli očkováni lidé náchylnější k nákaze – starší nebo nemocní.

Nadav Davidovič, epidemiolog z Ben Gurionovy univerzity, k datům řekl: „Vidíme, že vakcína je méně účinná v prevenci přenosu. Neměli bychom ale přehlížet, že je vysoce účinná v ochraně před vážným onemocněním covidem.“

World_in_Data_covid_deaths Počet úmrtí na covid v Česku a Izraeli na milion lidí. | zdroj: Our World in Data

Graf si zvětšete rozkliknutím.

Profesor Davidovič nabádá vládu, aby nespoléhala je na vakcíny a vyžadovala na místech, ke se shromažďuje více lidí, respirátor a přístup na ně povolovala jen očkovaným, anebo testovaným.

Přichází třetí dávka

V devítimilionovém Izraeli je plně naočkováno 5,28 milionu lidí. Z obav před šířící se infekčnější variantou delta však vláda obnovila část na jaře zrušených protiepidemických omezení.

Varianta delta se začala šířit koncem roku 2020 v Indii. Obsahuje dvě významné mutace E484Q a L452R, které jsou za její zvýšenou infekčností. Podle dat anglického úřadu veřejného zdraví je delta je až o 60 procent nakažlivější ve srovnání s britskou variantou alfa a zvyšuje riziko hospitalizace 2,5násobně. Virová nálož delty může být podle studie zveřejněné v časopisu Science až tisíckrát větší.

Premiér Naftali Bennett opakovaně vyzývá neočkované, aby se nechali naočkovat, protože „ohrožují všechny“. „Náš cíl je jasný – všichni Izraelci, kteří mohou být očkováni, by měli být očkováni,“ pravil šéf izraelské vlády.

Židovský stát už začíná očkovat třetí dávkou obyvatele se sníženou imunitou. 

------------------------

Globálně nahlíženo, počet nových případů nákazy koronavirem se minulý týden zvýšil o 12 procent. Největší přírůstky nakažených hlásila Indonésie, Británie a Brazílie. „Pokud bude šíření nákazy pokračovat takovým tempem, do poloviny srpna celkový počet případů překročí 200 milionů,“ varuje v prohlášení Světová zdravotnická organizace.

Zdroje:
The New England Journal of Medicine, The Times of Israel, WHO

Nejnovější články