Pentagon chystá ‚raketové kurýry‘. Zásilky dopraví hypersonickou rychlostí

13. 9. 2022 – 20:00 | Technologie | Ladislav Loukota | Diskuze:

Pentagon chystá ‚raketové kurýry‘. Zásilky dopraví hypersonickou rychlostí
Start rakety Falcon 9 od SpaceX. Bude létat i pro Pentagon? | zdroj: Profimedia

Za desítky minut na druhém konci planety. Tak chce přepravovat své zásilky americká armáda.

V éře proudových nákladních letadel není problém dostat zásilku během dne z jednoho konce světa na druhý. Pro americkou armádu je však tato „proudová“ rychlost příliš pomalá.

Raketou ze Země na Zemi

Armáda chce přepravovat náklad na velkou vzdálenost raketami - hypersonickou rychlostí nejméně pětinásobně převyšující rychlost zvuku. Výzkumná laboratoř vzdušných sil (AFRL) ve spolupráci s Velitelstvím pro dopravu (USTRANSCOM) připravila projekt Rocket Cargo.

Projekt, o kterém píše magazín Gizmodo, počítá se spoluprací se soukromými firmami, které se věnují vývoji a výrobě raket a vesmírných lodí.

Už na počátku roku Pentagon podepsal smlouvy o spolupráci se SpaceX Elona Muska či s Blue Origin Jeffa Bezose. A nedávno s Rocket Lab a Sierra Space.

profimedia-0689221259 Raketoplán Dream Chaser od firmy Sierra Space. I s ním Pentagon počítá. | zdroj: Profimedia

Rocket Lab má pro dopravu do vzdálených míst Země využívat malé rakety Electron i středně velké Neutrony. Sierra Space má armádě k dopravě propůjčit svůj malý raketoplán Dream Chaser.

SpaceX může poskytnout Falcon 9 nebo Starship, který unese až 100 tun nákladu. A Pentagon může využít také vyvíjený nosič New Glenn od Blue Origin

Hlavní stupně všech těchto nosičů se dají používat opakovaně, anebo na této schopnosti firmy pracují.

Nové technologie dohnaly starý sen

„USTRANSCOM byl dosud omezen rychlostí konvenčních letadel. Teď můžeme pomýšlet na přepravu kritického vojenského nákladu, která bude o řád rychlejší,“ cituje časopis Gizmodo z prohlášení Jamie Malaka, vedoucí projektu raketové přepravy.

„Rychlá logistika je základem vojenské převahy. A pokud komerční společnost vyvíjí technologie umožňující rychlejší přesun materiálu, pak se ministerstvo obrany musí okamžitě zapojit a snažit se být mezi jejími prvními uživateli,“ píše se v prohlášení USTRANSCOMu.

Raketová nákladní doprava využívá technologie vyvinuté pro mezikontinentální balistické střely. Ty jsou konstruovány tak, aby do cíle narazily hypersonickou rychlostí. Přepravní služba však musí s nákladem jemně přistát. 

Pentagon se o raketovou přepravu zajímá už desítky let. „Důvod, proč to děláme nyní, je ten, že technologie dohnala starou vizi," vysvětluje Greg Spanjers, vedoucí programu Rocket Cargo v AFRL.

Použití raket pro dopravu na Zemi už před smlouvou s Pentagonem začala chystat SpaceX. Loď Starship by podle Elona Muska mohla přepravovat pasažéry a náklad z New Yorku do Šanghaje za pouhých 40 minut.

_____________________________

Když jsme stáli na prahu raketové pošty…

(ave)   Dopravou zásilek raketami se experti z Pentagonu zabývali už v padesátých letech minulého století. V roce 1959 americké námořnictvo z ponorky U.S.S. Barbero vystřelilo raketu s poštou na leteckou základnu na pobřeží. Pokus se podařil!

adx_1128204-missile-post-653x367 Poštovní raketa americké armády z 50. let minulého století. | zdroj: Profimedia

Generál Arthur Summerfield, který projekt řídil, byl u vytržení a předpověděl, že raketová pošta bude v budoucnu používána nejen armádou, ale také americkou poštou. „Je to historický okamžik. Křižující rakety budou doručovat poštu z New Yorku do Kalifornie, do Británie do Indie, do Austrálie… Stojíme na prahu raketové pošty,“ prohlásil.

Nahlíženo z Česka, takové nadšení bychom patrně nesdíleli. Představte si, že by se České poště dostaly do rukou rakety...

Zdroje:
Gizmodo, Pentagon

Nejnovější články