Po vaší smrti se v těle probudí 'zombie geny'

28. 3. 2021 – 20:01 | Člověk | Pavel Jégl | Diskuze:

Po vaší smrti se v těle probudí 'zombie geny'
Některé buňky v mozku pracují ještě hodiny po smrti. Jsou za tím „zombie“ geny. | zdroj: Profimedia

Když vaše srdce přestane tlouct, některé buňky začnou být neobvykle aktivní.

Poté, co zemřete, většina buněk ve vašem mozku začne odumírat. Některé se ale naopak stanou aktivnější, probudí je „zombie geny“. 

Zjistili to neurovědci ze Státní univerzity Illinois v Chicagu analýzou mozkových buněk při simulované smrti. Ve studii, zveřejněné v časopise Scientific Reports, zkoumali mozkovou tkáň, získanou během operace mozku. To jim umožnilo napodobit smrt a procesy, které bezprostředně po ní následují.

Ke svému překvapení výzkumníci zjistili, že některé buňky po smrti paradoxně ožijí. A ještě několik hodin rostou.

Posmrtná aktivita byla patrná u gliových buněk (neuroglií), které nejsou přímo spojeny s nervovou činností, ale poskytují podpůrný systém pro mozek.

Vypadá to morbidně. Avšak neurovědci z Chicaga upozorňují, že buněčná aktivita, kterou spouští „zombie geny“, až tak paradoxní není a že z jejich objevu nevyplývá existence posmrtného života. Nelze z ní odvozovat, že lidé jsou po smrti při vědomí.

Překvapivý objev?

„To, že se neuroglie po smrti zvětšují, není nijak nelogické. Jejich úkolem je přece uklidit mrtvé buňky a další odpad po úrazech mozku, po nedostatku kyslíku nebo po mrtvici,“ vysvětluje doktor Jeffrey Loeb, který studii vedl.

Doktor Loeb se spolupracovníky zkoumal lidské geny po dobu 24 hodin po simulované smrti. Výzkumníci přitom zjistili, že zhruba čtyři pětiny genů zůstaly po celou dobu poměrně stálé. Mezi ně patřily geny spojené se zmíněným "úklidem". Další geny, aktivní zejména v nervových buňkách (neuronech), které souvisejí s myšlením a pamětí, se několik hodin po smrti začaly rozpadat. S tím se zároveň probouzely zmíněné „zombie geny“ a jejich úklidová aktivita dosahovala vrcholu až dvanáct hodin po smrti člověka.

"Většina studií dosud předpokládala, že po smrti se zastaví všechny buněčné činnosti. Náš výzkum však prokázal, že to tak není,“ upozornil doktor Loeb.

Nové poznatky mohou pomoci lékařům, kteří zkoumají poruchy, jakými jsou autismus, schizofrenie nebo Alzheimerova choroba. Dosud vycházeli z modelů mozků, které s posmrtnou aktivitou buněk nepočítaly, a tím mohly být zkreslené. 

Zdroje:
Scientific Reports

Nejnovější články