První vakcína proti zmutovanému koronaviru je na světě

26. 2. 2021 – 9:01 | Technologie | Pavel Jégl | Diskuze:

První vakcína proti zmutovanému koronaviru je na světě
zdroj: Profimedia

Společnost Moderna jako první vylepšila svou vakcínu tak, aby se lépe vypořádala s jihoafrickou variantou koronaviru. Proti této variantě, která se už objevila i v Česku, mají původní očkovací látky výrazně nižší účinnost.

Rozbíhá se evoluční závod koronaviru z čínského Wu-chanu s farmaceutickými ústavy a výrobci po celém světě.

Vir mutuje, mění svůj povrchový protein. Snaží se unikat protilátkám, které lidé během roku posbírali, a také imunitě, kterou jim dodávají vakcíny. Farmaceutické společnosti nechtějí zůstat pozadu a reagují vývojem vylepšených vakcín.

Kdo bude rychlejší?

Očkovací látky prověřují především tři hlavní varianty zmutovaného koronaviru – britská, brazilská a jihoafrická.  První převládá v Česku a dostala české zdravotnictví na pokraj kolapsu. Šíří se rychleji než původní kmen z Číny, je agresivnější. Nakažlivější jsou také brazilská a jihoafrická varianta.

Jihoafrická verze s kódovým označením 20H/501Y.V2, která vznikla loni v říjnu na jihu černého kontinentu, je přitom ve snaze obejít ochranu poskytovanou vakcínami nejúspěšnější.

Počet neutralizujících protilátek je v jejím případě u vakcín dostupných v Česku – Moderny, Pfizeru/Biontech a AstraZeneky – výrazně nižší, byť se drží nad požadovanou ochrannou úrovní. Všechny vakcíny také u jihoafrické varianty brání těžkému průběhu covidu. Před nákazou však ochrání jen zlomek lidí.

Vakcinolog Philip Krause, který předsedá pracovní skupině WHO pro vakcíny proti covidu-19, varoval: „Rychlý vývoj variant nového koronaviru naznačuje, že pokud je možné, aby se virus vyvinul ve fenotyp odolný vakcíně, může se to stát dřív, než nám bude milé.“

Pomůže třetí dávka?

Farmaceutické společnosti už pracují na modifikacích očkovacích látek, které jim mají zajistit vyšší účinnost. Jako první tento týden ohlásila výsledek Moderna z města Cambridge v americkém státě Massachusetts. Vylepšenou vakcínu stihla připravit za pouhé tři týdny. Tento týden odeslala její vzorky pro klinické testování americkému Národnímu institutu zdraví.

Nová verze vakcíny od Moderny s kódovým označením mRNA-1273.351 je zaměřena na jihoafrickou mutaci. Lepších výsledků by ale měla dosahovat i proti britské mutaci a brazilské, která jí je geneticky blízká.

Moderna chce také v klinických testech zkoušet, zda by celkovou lepší ochranu pro očkované nezajistila třetí dávka vylepšenou látkou. Firma má v plánu letos vyrobit na 700 milionů dávek a v příštím roce 1,4 miliardy.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí i Evropská léková agentura slíbily, že upravené vakcíny budou schvalovat ve zkráceném řízení, které zabere pouze několik dnů.

Tato rychlost je žádoucí. V evolučním závodu s koronavirem si lidstvo nemůže dovolit zaostávat.

Stačí obyčejná lednička

Česko by mělo od Moderny dostat letos celkem tři milionu dávek.

Očkovací látka této firmy funguje na stejném principu ribonukleové kyseliny (RNA) jako vakcína od Pfizeru. RNA přenáší instrukce do buněk, které zajišťují tvorbu bílkovin. V očkovací látce tyto instrukce vytvářejí neškodné části viru, které lidské tělo využívá k vyvolání imunitní reakce pro prevenci onemocnění.

Výhodou vakcíny od Moderny je to, že nevyžaduje tak nízké skladovací teploty jako Pfizer. Stačí ji skladovat při teplotách dvou až osmi stupňů Celsia, což je teplota v běžné lednici.

Proto by se Moderna mohla dostat do menších zdravotních center, která nemají pro skladování vakcíny od Pfizeru potřebné vybavení.

Zdroje:
science.com

Nejnovější články