Škrábanec na teflonové pánvi je nebezpečný. Uvolní do jídla tisíce částic plastů

13. 11. 2022 – 18:00 | Člověk | Nedd | Diskuze:

Škrábanec na teflonové pánvi je nebezpečný. Uvolní do jídla tisíce částic plastů
Smažicí pánev s teflonovým povrchem. Je důležité ji nepoškrábat a včas ji vyměnit, upozorňují experti. | zdroj: Profimedia

Výzkum varuje na nebezpečí spojená s poškrábanými a opotřebovanými teflonovými pánvemi.

Nepřilnavé pánve jsou užitečný typ nádobí. Ušetří vaše nervy při přípravě jídla a čas při mytí.

Mohou se však stát nebezpečnými. Z jejich povrchové úpravy se do jídla mohou uvolňovat nebezpečné látky.

Těmto látkám se říká „věčné chemikálie“. Svůj název získaly od jedné ze svých vlastností, před kterou bychom se měli mít na pozoru – hromadí se v životním prostředí, ale také v tělech živých tvorů včetně lidí.

Nový výzkum kromě toho ukázal, že už z jednoho škrábance na pánvi s teflonovým a podobným povlakem kromě chemikálií mohou do jídla prosáknout tisíce plastových částic. Jejich vliv na lidské zdraví vědci stále zkoumají, mikroplasty však nepochybně nejsou tím, co byste chtěli nevědomky jíst.

Kdy se pánev stává hrozbou zdraví

Z výzkumu, který vedli experti z Flindersovy univerzity v australském městě Adelaide a který popisují v odborném časopise Science of The Total Environment, vycházely nejhůř pánve s teflonovou a obdobnou polymerovou úpravou povrchu.

Samy o sobě nebezpečné nejsou, pokud ale jejich povrch poškrábete, a to se často stává, vše se změní k horšímu. A ještě horší situace nastává, když se jejich opotřebovaný povrch začne rozkládat.

Odborníci zjistili, že z malého škrábance v povlaku pánve potažené teflonem, což je obchodní název pro polytetrafluorethylen, se může uvolnit až 9 100 mikročástic.

Jejich výzkum se zaměřil na mikroplasty (úlomky o velikosti od 100 nanometrů po 5 milimetrů) a nanoplasty (částice od jednoho do 100 nanometrů). Podíl mikroplastů a nanoplastů na teflonovém povlaku na molekulární úrovni měřili experti pomocí rozptylu fotonů. Potom použili modelového algoritmu k výpočtu množství mikro- a nanoplastů uvolněných z povlaku.

Vědci rozřezali nádobí potažené teflonem na malé kousky a simulovali smažení. Zjistili přitom, že z poškrábaného povrchu středně velké pánve se může během 30 sekund uvolnit do jídla až 2,3 milionu drobných částeček.

Experti ve studii také upozorňují, že teflon patří do skupiny perfluorovaných látek (PFAS), nazývaných „věčné chemikálie“, které, jak napovídá jejich název, se téměř nerozkládají a jsou spojovány s řadou zdravotních problémů. Zvyšují například riziko vzniku rakoviny nebo vysoké hladiny cholesterolu.

Silné varování

Protože dosud není jasné, jak běžné a nebezpečné může být uvolňování mikroplastů a nanoplastů z nádobí, výzkumníci požadují další zkoumání možných účinků kontaminace během tepelné přípravy jídla.

Starší nádobí s teflonovýma podobným povlakem bychom podle výzkumníků po určité době měli přestat používat. A vývojáři by podle nich měli vytvořit odolnější povlaky.

„Naše studie dává silné varování, abychom byli opatrní při výběru nádobí i jeho údržbě, a tak se vyhnuli kontaminaci potravin,“ cituje žurnál Science Alert materiálového experta Youhonga Tanga, který se na studii podílel.

Zdroje:
Science Alert, Science of The Total Environment

Nejnovější články