Smějte se. Smích je jedinečný vynález evoluce, pomáhá nám přežít v těžkých časech

26. 9. 2022 – 18:01 | Člověk | Ladislav Loukota | Diskuze:

Smějte se. Smích je jedinečný vynález evoluce, pomáhá nám přežít v těžkých časech
Smějte se, zbavíte se napětí. | zdroj: Profimedia

Proč se vlastně smějeme? Tato otázka není tak banální, jak vám může připadat.

Vědci v oboru psychologie už dlouho zkoumají, co může člověka rozesmát. Vysvětlení jsou různá – ke spouštěčům smíchu patří transgrese (rozesměje nás zakázané), průchod arogance a nadřazenosti (zesměšňování) a inkongruita (dva neslučitelné významy v téže situaci).

Psycholog Carlo Valerio Bellieni z univerzity v italské Sieně se rozhodl projít veškerou dostupnou literaturu o smíchu vydanou v angličtině za posledních deset let, aby zjistil, zda se z ní dají vyvodit nové poznatky. A skutečně je nalezl.

„Po prostudování více než stovky odborných článků jsem dospěl k novému vysvětlení smíchu: Smích je nástroj, který nám příroda poskytla, aby nám pomohl přežít,“ píše Bellieni o svém výzkumu v časopisu The Conversation.

Smějeme se, končí strach a obavy

Ve své studii publikované v žurnálu Science psycholog píše, že smích se mohl vyvinout a rozvíjet během evoluce, protože pomáhal nejen snižovat stres, ale také zvyšoval šance na přežití. „To také může vysvětlit, proč nás přitahují lidé, kteří nás dokážou rozesmát,“ upozorňuje Bellieni v The Conversation.

Smích můžeme podle něj rozdělit do tří fází. Nejprve je nutné, aby existovala zvláštní situace vyvolávají pocit nesouladu, zmatení nebo paniky. Za druhé je potřeba zpracovat a překonat obavy nebo stres, které nesourodá situace vyvolala. Nakonec nastává uvolnění smíchu, který „působí jako siréna“, upozorní, že jste v bezpečí. Tím nastává úleva.

„Smích může být signálem, který lidé používají již po tisíciletí, aby dali ostatním najevo, že není nutné reagovat bojem nebo útěkem, že hrozba pominula,“ píše Bellieni.

Právě tento mechanismus podle něj může vysvětlit, proč je smích ve skupině lidí „nakažlivý“ – spojuje nás, dodává nám soudržnost, signalizuje konec strachu nebo obav.

Se smíchem se můžeme učit i zamilovat

Prehistorické kořeny lidského smíchu mají svůj odraz i v dnešní podobě humoru. Moderní vtipy podle italského profesora obvykle začínají něčím známým ze života, což se promění do něčeho zvláštního a matoucího, aby si nakonec posluchač uvědomil, že věci nejsou tak vážné, jak vypadají.

Zdálo by se, že například černý humor toto vysvětlení bourá. Bellieni však vysvětluje, že je to naopak. Uklidňující mechanismus vtipu by podle něj mohl být právě tím důvodem, proč je humor tak často přítomný třeba v nemocničním prostředí.

„Humor může zlepšit krevní tlak a imunitní obranyschopnost a pomoci překonat úzkost a depresi. Výzkumy ukázaly, že humor je důležitý také při výuce, pomáhá zdůraznit pojmy a myšlenky,“ zdůrazňuje profesor a pokračuje: „Humor související s výukou pomáhá udržovat pozornost a vytváří uvolněnější a účinnější učební prostředí. Zvyšuje aktivitu a motivaci studentů.

Bellieni ve studii tvrdí, že smích je důležitý i při výběru partnera. „Pokud smích jiného člověka provokuje ten náš, pak tento člověk signalizuje, že se můžeme uvolnit, jsme v bezpečí – a to vytváří důvěru,“ vysvětluje psycholog.

profimedia-0347870458 u Život byl k smíchu. | zdroj: Profimedia

Zdroje:

Nejnovější články