Sojuz z nového kosmodromu neodstartoval. Selhaly 'automatické systémy'

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 27. 4. 2016 12:14) - Vesmír autor: roj

Odlet první rakety, která měla do vesmíru vzlétnout z nového ruského kosmodromu Vostočnyj na Dálném východě, se zrušil minutu a půl před startem. Podle agentury Roskosmos za chybu nemohl lidský faktor, ale "selhaly automatické systémy". Zatím není jasné, kdy nosná raketa Sojuz 2.1 odstartuje.

Raketa z kosmodromu Vostočnyj v termínu nevzlétna, start se odložil na čtvrtek

Raketa z kosmodromu Vostočnyj v termínu nevzlétna, start se odložil na čtvrtek,zdroj: Profimedia.cz

Příprava k ostře sledovanému startu, kvůli němuž se na kosmodrom dostavil prezident Vladimir Putin, byla automaticky přerušena půldruhé minuty před startem. Vedení agentury Roskosmos oznámilo, že příčiny odkladu zná, nicméně podrobnosti novinářům zatím nesdělilo. Zjištěný problém se prý řeší.

Podle anonymního zdroje, kterého citovala agentura TASS, způsobila odklad porucha řídících systémů nosné rakety Sojuz.

S odkazem na analýzu telemetrických údajů zdroj uvedl, že byla odhalena "porucha v jednom z přístrojů systému řízení, který odpovídá za spuštění a vypnutí motorů, oddělení jednotlivých stupňů a určení směru letu". Čtvrteční termín opakovaného startu je podle agentury předběžný a potvrzen dosud nebyl.

Agentura RIA Novosti spekuluje, že start může být odložen na neurčito. Palivo z nosné rakety nicméně odčerpáno zatím nebylo a Sojuz stále stojí na odpalovací rampě.

Vostočnyj je první národní civilní kosmodrom, který má Rusku zajistit nezávislý přístup do vesmíru. Dosud využívaný kosmodrom Bajkonur se totiž pro Rusy ocitl po rozpadu někdejšího Sovětského svazu v zahraničí, protože se nachází na území středoasijského Kazachstánu.

Převedení celého provozu do Vostočného ale ještě nějaký čas potrvá. Nové ruské vesmírné centrum v Amurské oblasti totiž zdaleka není dokončené.

Podle šéfa Roskosmosu Igora Komarova odklad slavnostního startu nezpůsobila porucha nově vybudované infrastruktury kosmodromu, problém prý nevyvolal ani "lidský faktor".

Komarov se omezil na konstatování, že "selhaly automatické systémy". Rampa, nosná raketa ani družice nejsou poškozeny.

Sojuz 2.1 má na oběžnou dráhu vynést tři menší družice: Lomonosov, Aist-2D a SamSat-218. S dalším startem se podle Komarova počítá až v roce 2017 a s plným provozem o rok později.

Komarov novinářům řekl, že odpovědnost za zrušení středečního startu "nesou ti, kteří se odvětvím zabývají a řídí je". Za rozvoj ruské kosmonautiky ve vládě odpovídá vicepremiér Dmitrij Rogozin, jehož ale Komarov přímo nejmenoval.

Putin podle Kremlu na kosmodromu zůstane, dokud se nevyjasní další postup. Sám prezident loni rozhodl o tom, že první start, plánovaný původně na rok 2015, se uskuteční až letos v dubnu. Budování Vostočného doprovázely značné problémy, v minulých dnech bylo zahájeno několik soudních sporů pro podezření z korupce a defraudací.

Tagy: Rusko zahraničí Vesmír Roskosmos kosmodrom

Zdroje: ČTK