SpaceX přišla o nosnou raketu Falcon 9. Explodovala krátce po startu

- Vesmír autor: pal

Let nákladní lodě Dragon, patřící soukromé společnosti SpaceX, skončil dřív, než začal. Krátce před jejím startem totiž explodovala nosná raketa Falcon 9 jenom několik minut po vypuštění. Příčiny nehody rakety zatím nejsou známé. Dragon měla zamířit z Mysu Canaveral na Floridě k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a díky nehodě Falconu se zpozdí.  

Nosná raketa Falcon 9 krátce před startem

Nosná raketa Falcon 9 krátce před startem,zdroj: Facebook NASA

Šlo již o 19. start této nosné rakety, která patří rovněž společnosti SpaceX, a o sedmý zásobovací let Dragonu. Tato loď je v současné době jediným nákladním plavidlem, které je určeno k opětovnému přistání na Zemi. Evropské i ruské zásobovací lodě při návratu po vstupu do atmosféry shoří.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na svém webu stručně uvedl, že po vypuštění "došlo k anomálii". Majitel společnost SpaceX Elon Musk na Twitteru napsal, že k problému s nosnou raketou došlo krátce před odpojením prvního stupně. Příčiny se podle něj zjišťují.

Podle agentury Reuters zatím není jasné, zda se raketa rozpadla sama nebo byly z bezpečnostních důvodů na dálku odpáleny nálože uložené v raketě pro možné mimořádné situace, aby se zabránilo případnému dopadu raketových motorů do obydlených oblastí.

Mise nákladní lodi je ohrožena

Při svém sedmém letu měl Dragon na orbitální komplex dopravit téměř 2,5 tuny nákladu, včetně zásob a dalších věcí nezbytných pro zajištění života posádky, materiálu pro vědecké výzkumy a také první ze dvou spojovacích adaptérů. Tyto adaptéry v budoucnu umožní přistávání nových komerčních lodí s posádkami, včetně CST-100 vyvíjené firmou Boeing a upravené verze lodi Dragon.

Na ISS je nyní tříčlenná posádka. Tvoří ji Rus Michail Kornijenko a Američan Scott Kelly, kteří na orbitálním komplexu stráví rok, a další ruský kosmonaut Gennadij Padalka. Zásoby mají na čtyři měsíce, takže dnešní nezdar Dragonu pro ně neznamená žádný bezprostřední problém.

Nicméně druhá zásobovací loď, kterou využívá NASA, Cygnus společnosti Orbital Sciences, nelétá od října loňského roku, kdy po startu explodovala nosná raketa Antares. Krom toho letos v dubnu selhal i ruský vesmírný kamion Progress, který se nemohl se stanicí spojit a posléze při samovolném sestupu shořel v atmosféře.

Tagy: zahraničí raketa Spojené státy americké SpaceX havárie rakety

Zdroje: ČTK