Spíte špatně za úplňku? Příčinou jsou instinkty, které jste zdědili po pravěkých lovcích

19. 3. 2022 – 18:40 | Člověk | Pavel Jégl | Diskuze:

Spíte špatně za úplňku? Příčinou jsou instinkty, které jste zdědili po pravěkých lovcích
Probuzený instinkt lovce. | zdroj: Profimedia

Spánek lidí souvisí s fázemi Měsíce. Studie ukázala jak a naznačila proč.

Pokud jste tento týden později usínali a dříve se probouzeli, patrně v tom měl prsty Měsíc, který byl v noci na sobotu v úplňku.

Naznačuje to studie mezinárodního týmu neurobiologů. Výzkumná práce, zveřejněná v časopise Science Advances, nalezla souvislost mezi spánkem a lunárním cyklem.

Spánek podle Měsíce

Kolísání spánku v tomto období pozorovali výzkumníci u dvou skupin. Sledovali u nich spánek pomocí senzorů na zápěstí po dobu dvou měsíců.

Lunární cyklus trvá 29,5 dne od novoluní, kdy je Měsíc přikloněn k Zemi pouze neosvětlenou stranou, přes úplněk, kdy je naopak celá jeho osvětlená polokoule přivrácená k Zemi, až k dalšímu novoluní (jinak novu).

První skupinu tvořilo 98 obyvatel domorodé komunity Toba-Qom žijící v argentinské provincii Formosa. 

Domorodci pocházeli ze tří oblastí. První skupina žila v regionu bez elektřiny, druhá k ní měla jen omezený přístup a třetí pobývala v civilizovaném a plně elektrifikovaném místě s nočním osvětlením.

U všech účastníků výzkumu se projevovala stejná spánková oscilace. Tři až pět dnů před úplňkem, kdy je světlo z dorůstajícího Měsíce jasnější, usínali déle a vstávali dříve.

Nejdelší spánek byl zase zaznamenán u nocí před novoluním. U některých jedinců dosahoval rozdíl v délce spánku v novoluní a v úplňku až půldruhé hodiny.

V souběžném výzkumu vědci sledovali spánek 464 vysokoškolských studentů žijících v oblasti amerického Seattlu – města se všemi světelnými nástrahami industriální společnosti. A také u nich se projevil stejný spánkový cyklus.

„Měsíční světlo je pro lidské oko tak jasné, že je racionální si představit, že u člověka, který neměl jiné zdroje světla, hrál Měsíc důležitou roli při organizaci noční aktivity, či spánku,“ připomíná ve studii tým vědců vedený neurobiologem Horaciem de la Iglesiou z Washingtonské univerzity v Seattlu.

Pro moderní lidi není úplněk podmínkou nočních aktivit. Přesto zůstávají během této fáze Měsíce déle vzhůru. Profesor Iglesia to ve videu označil za překvapivé.

Pořád se chystáme na lov?

V samotném závěru studie se píše: „Naše poznatky potvrzují, že spánek lidí je synchronizován s měsíčním cyklem, bez ohledu na socioekonomické rozdíly a stupeň urbanizace míst, kde lidé žijí.“

Profesor Iglesia k tomu dodává: „My lidé máme sklon věřit, že jsme dokázali ovládnout přírodu. Používání umělého světla je toho skvělým příkladem. Ukazuje se však se, že jsou přírodní síly, od kterých jsme se nedokázali odtrhnout.“

zdroj: YouTube.com

Studie nicméně neprokazuje, že fáze Měsíce jsou přímou příčinou kratšího spánku. Objevila však mezi oběma jevy překvapivě silný vzájemný vztah. Zda je za spánkovými cykly vskutku míra světla z naší přírodní družice, chtějí vědci ověřit v budoucnu.

Patrně ale nebudete daleko od pravdy, když jste se dovtípili, proč jste tento týden tolik nenaspali – jednoduše proto, že vaši předci vyráželi za úplňku na lov a tentokrát byl Měsíc v úplňku.

Zdroje:
Science Advances

Nejnovější články