Sýr působí na mozek jako droga

- Člověk autor: roj

Máte rádi sýry? Možná nejste jen labužníci, ale trpíte závislostí. Sýry totiž díky svému složení působí na mozek jako droga.

Milujete sýr, nebo jsme na něm už závislí? (ilustrační snímek)

Milujete sýr, nebo jsme na něm už závislí? (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

Studie publikovaná v Americké národní lékařské knihovně zkoumala, proč jsou některé potraviny téměř návykové. Vědci požádali téměř pět set lidí, aby vybrali, bez kterých potravin se téměř neobejdou - jsou na nich nejen v přeneseném slova smyslu závislí. 

Na čele žebříčku se objevila pizza, ale ne díky své chuti, ale kvůli tomu, že téměř vždy obsahuje i sýr. Čím víc sýru, tím je jídlo oblíbenější. 

A proč tomu tak je? Sýry obsahují, stejně jako všechny mléčné výrobky, kasein. Tedy látku, která působí na mozek podobně jako opium - potěšení z jedení sýra tak vede až k závislosti. 

Kromě toho, že lásku k sýru lze obhájit vědecky, se studie zabývala i dalšími jídly, která mohou vyvolat závislost. Přišli na to, že v potravinové závislosti hraje roli i to, jak byla jídla připravena. A tady vyhrál na plné čáře tuk - takže čím tučnější a mastnější jídlo, tím byla větší šance, že si na něj lidé vytvoří závislost. 

Tagy: zahraničí zajímavosti a kuriozity zdraví a životní styl zdraví

Zdroje: Los Angeles Times