Umělá inteligence vaši práci nezabije. Může ji ale změnit k nepoznání

30. 3. 2023 – 17:50 | Technologie | Ladislav Loukota | Diskuze:

Umělá inteligence vaši práci nezabije. Může ji ale změnit k nepoznání
Umělecká představa umělé inteligence. | zdroj: Profimedia

Průmyslová revoluce naše dovednosti mechanizovala, dnes dovednosti digitalizujeme. A umělá inteligence je posouvá na úroveň, jakou jsme si ještě nedávno neuměli představit, upozorňuje futurolog.

Poprask kolem umělé inteligence je nevídaný. Pouhé dva měsíce stačily ChatGPT (nyní GPT-4) k tomu, aby dosáhla 100 milionů uživatelů, a tak se stala nejrychleji rostoucí spotřebitelskou aplikací historie (Instagramu trvalo dva a půl roku, než získal stejnou uživatelskou základnu, TikToku devět měsíců).

Nástroje umělé inteligence se rychle vkrádají do našich životů a mění způsob, jakým pracujeme, jakým se učíme a jakým vytváříme hodnoty.

Kdekdo před nimi varuje, včetně akademiků, expertů a podnikatelů zapojených do jejich vývoje. V prohlášení, pod kterým je podepsán i Elon Musk, vyzývají k pozastavení vývoje nových modelů s ohledem na „hluboká rizika pro společnost a lidstvo“ a požadují regulaci nové technologie, jejíž důsledky zatím nejsme schopni přesně popsat.

Jsou takové obavy oprávněné?

V bublině umělé inteligence

Futurolog Ian Beacraft, zakladatel foresight společnosti Signal & Cipher a spolumajitel produkčního studia, které navrhuje virtuální světy, tvrdí, že naše očekávání i obavy spojované s umělou inteligencí jsou nadsazené. Nepopírá, že umělá inteligence v dohledné době ovlivní mnoho profesí. Ne však tak, jak mnozí lidé předpokládají.

„Nacházíme se v bublině umělé inteligence,“ cituje uznávaného futurologa magazín Singularity Hub.

Beacraft připomíná, že díky průmyslové revoluci jsme byli schopni postoupit za hranice toho, čeho je lidské tělo schopno. Nyní děláme totéž se znalostní prací. Také v této oblasti jsme schopni dokázat mnohem víc,“ říká.

Futurolog upozorňuje, že „průmyslová revoluce mechanizovala dovednosti, zatímco dnes dovednosti digitalizujeme“. A umělá inteligence posouvá digitalizované dovednosti na vyšší úroveň.

„Ti, kteří mají odborné znalosti v několika oblastech a zájem, zaujetí i zvídavost v širokém rozsahu – to jsou lidé, kteří budou dominovat příští éře,“ míní Beacraft.

 „Když rozumíte tomu, jak něco funguje, můžete s tím nyní nakládat mnohem lépe. Nemusíte mít hluboké odborné znalosti ve všech různých oblastech, abyste něco dokázali. Musíte jen obecně vědět, jak funguje nějaký obor, potom můžete stroje navést k tomu, aby udělaly užitečnou práci za vás,“ vysvětluje futurolog.

Umělá inteligence automatizuje mnoho úkonů – od psaní textu přes programování až po grafiku. Podle Beacrafta tak z mnoha lidí udělá kreativní „všeuměly“. Jediný člověk či malý tým bude s to vytvořit díla, která dříve vyžadovala početnější kolektiv, jehož členové museli zvládat několik specializací.

„Nepřijdete o práci, přijdete o její dosavadní obsah.“                   Ian Beacraft, futurolog

Například grafik, který kreslí komiks, teď může pomocí nástrojů poháněných umělou inteligencí převést komiks do 3D formy, aniž by znal 3D modelování, pohyb kamery, prolínání nebo snímání pohybu. Umělá inteligence umožňuje, aby všechny prvky virtuální produkce obstaral jediný člověk.

Co si s takovou změnou počneme?

Náš vzdělávací systém je nastaven tak, abychom se od mládí specializovali a budovali si odbornost v určité oblasti. S umělou inteligenci, to však nebude nutné.

Umělá inteligence přetaví naše tradiční pracovní role do horizontální podoby, což nám dá možnost flexibilně se rozvíjet jakýmkoli směrem, upozorňuje futurolog. Důležité budou podle něj „odborné znalosti na vyžádání“.

„Nepřijdete o práci, přijdete o její dosavadní obsah,“ říká Beacraft a předpovídá, že umělá inteligence by nakonec mohla vytvořit víc pracovních míst, než kolik jich odebere.

Jako příklad zmiňuje futurolog vědecký tým, který díky umělé inteligenci snáze a rychleji analyzuje data. To mu umožňuje věnovat se navazujícímu výzkumu.

Beacraft připouští snahy o zneužívání umělé inteligence, ale klady podle něj převáží zápory. Připomíná, že jako u všech jiných nástrojů v historii konečné rozhodnutí, jak naložíme s umělou inteligencí, bude jen na nás.

„Nejde jen o data a informace, ale o to, jak nám umělé inteligence mohou pomoci utvářet svět, jak promítneme to, co chceme vytvořit, do světa kolem nás,“ říká futurolog Ian Beacraft.

Zdroje:

Nejnovější články