Už tušíme, odkud pochází mimozemský signál Wow!, upozorňují astronomové

7. 6. 2022 – 23:50 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

Už tušíme, odkud pochází mimozemský signál Wow!, upozorňují astronomové
Vzdálená hvězda. | zdroj: Profimedia

Byl to neslavnější signál z vesmíru. Dostal jméno Wow! a pokládali ho za nejlepšího kandidáta na zprávu od vyspělé mimozemské civilizace. Astronomové teď odhalili místo, odkud mohl být vyslán.

Patnáctého srpna 1977 zachytil Jerry Ehman na radioteleskopu The Big Ear (Velké ucho) v Ohiu pozoruhodný úzkopásmový rádiový signál.

„Neskutečně silný a také velmi, velmi krátký,“ napsal tehdy astronom Ehman o tajuplném signálu, který trval pouze minutu a dvanáct sekund. A hned ho pojmenoval, ačkoli to udělal nevědomky.

Informaci o jeho nálezu doprovodil citoslovcem údivu „Wow!“, který k zápisu o signálu připojil. A tohle jméno potom signálu zůstalo.

Slyšelo ho jen Velké ucho

Od té doby se ho zaznamenat nepodařilo, byť se o to kdekdo pokoušel. Astronomové opakovaně pátrali po dalších signálech pocházejících ze stejné oblasti, zkoušeli to na několikanásobně výkonnějších teleskopech, než je Velké ucho.

V polovině devadesátých let se ho například pokoušeli zachytit pomocí rozsáhlé soustavy radioteleskopů Very Large Array v Novém Mexiku.

Mezitím astrovědci uvažovali o původu signálu. Vysvětlovali ho rychlými změnami v mezihvězdné hmotě, připouštěli, že by za ním mohl stát pulsar, rotující neutronová hvězdy, která vydává elektromagnetické záření.

Především však byl Wow! pokládán za nejlepšího kandidáta na zprávu od vyspělé mimozemské civilizace. Nahrávala tomu skutečnost, že ho Jerry Ehman objevil při práci na projektu SETI, zaměřeném na hledání mimozemské civilizace pomocí rádiových signálů. Předpokládá se, že to je nejpravděpodobnější způsob, jakým by s námi mohla mimozemská civilizace komunikovat.

Teleskop Big Ear hledal zprávy ve frekvenčním pásmu 1420,4056 megahertzů, které vytváří vodík.

Vodík je nejrozšířenější prvek ve vesmíru. Proto se dá usuzovat, že inteligentní civilizace v naší galaxii, která na sebe chce upozornit, bude vysílat úzkopásmový signál na frekvenci vodíku nebo blízko ní.

Možný civilizační původ signálu podpořilo také to, že byl jednorázový, stejně jako signál, který vyslalo lidstvo jiným civilizacím v roce 1974 pomocí radioteleskopu Arecibo do oblasti hvězdokupy M13 v souhvězdí Herkula.

Nalezli dvojče Slunce

Po čtyřech desetiletích dal Alberto Caballero z univerzity ve španělském Vigu dohromady skupinu astronomů, se kterou se pokusil určit, odkud byl signál vyslán. Astronomové k tomu použili data, která v roce 1977 nebyla dostupná.

Teleskop Big Ear nasměrovali k souhvězdí Střelce, kam mířil v onu osudnou noc, kdy se Wow! objevil. Pomocí katalogu hvězd ze sondy Gaia Evropské vesmírné agentury ESA hledali možné kandidáty na zdroje signálu. Pak nalezli hvězdu 2MASS 19281982-2640123.

Tato hvězda, jejíž objev vědci popisují na webu International Journal of Astrobiology, je pozoruhodná tím, že její teplota, průměr a svítivost – vše je téměř totožné s naším Sluncem, jedinou hvězdou ve vesmíru, o které prokazatelně víme, že u ní existuje život.

„Objevili jsme v souhvězdí Střelce hvězdu podobnou Slunci. Je od nás vzdálená osmnáct set světelných let,“ řekl Caballero magazínu Interesting Engineering.

Není prokázané, že signál vskutku pochází od hvězdy 2MASS 19281982-2640123. Zmíněný poznatek astronomů však Wow! ponechává ve hře o první zprávu mimozemské civilizace.

Zdroje:
Interesting Engineering, International Journal of Astrobiology

Nejnovější články