V Mléčné dráze na nás mohou číhat čtyři nepřátelské mimozemské civilizace

31. 5. 2022 – 23:59 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

V Mléčné dráze na nás mohou číhat čtyři nepřátelské mimozemské civilizace
Mimozemšťané útočí na Londýn. Snímek je z filmu Den nezávislosti: Nový útok. | zdroj: Profimedia

Titulek tohoto článku vyznívá děsivě. Je však stokrát pravděpodobnější, že naši civilizaci zničí asteroid nebo kometa, než aby ji napadli hypotetičtí mimozemšťané.

Naše galaxie - Mléčná dráha - je domovem milionů obyvatelných planet. Zhruba čtyři z nich přitom mohou skrývat nepřátelské mimozemské civilizace, které by mohly napadnout Zemi, píše se ve studii zveřejněné ve vědecké databázi arXiv.

Studie, která ještě nebyla recenzována, klade otázku: Jaká je pravděpodobnost, že se lidé jednoho dne střetnou s nepřátelskou mimozemskou civilizací, která je schopna napadnout Zemi?

Lidé, válečnický druh

Aby na otázku odpověděl, začal jediný autor studie Alberto Caballero tím, že se ohlédl zpět do historie lidstva. Teprve poté se podíval ke hvězdám.

Mléčná dráha je spirální galaxie, ve které se nachází Slunce se Sluneční soustavou. Má průměr mezi 150 až 200 tisíci světelnými lety. Odhaduje se, že je domovem 100 až 400 miliard hvězd a víc než 100 miliard planet.

„Tento dokument se pokouší poskytnout odhad rozšíření nepřátelských mimozemských civilizací extrapolací pravděpodobnosti (hledání přibližné hodnoty v určitém intervalu),“ píše o svém postupu v úvodu studie Caballero, doktorand zabývající se řešením konfliktů na univerzitě ve španělském městě Vigo.

Výzkumník začal tím, že spočítal státy, které v letech 1915 až 2022 napadly jiné státy. Zjistil, že celkem 51 ze 195 národů zahájilo během tohoto období nějaký druh invaze.

Potom vědec přiřadil pravděpodobnost vedení invaze každé zemi na základě jejího procentuálního podílu na globálních vojenských výdajích. Výsledek sečetl a součet vydělil počtem zemí.  Z toho vyšla hypotetická pravděpodobnost lidské invaze vůči jiné civilizaci 0,028 procenta.

Jenže lidstvo není schopno létat k cizím planetám. Caballero tedy pomocí Kardašovovy škály, která hodnotí stupeň rozvoje lidské civilizace, spočítal, kdy při současném tempu technologického pokroku tuto schopnost získá. Vyšlo mu, že to bude za 259 let.

Výzkumník dále předpokládal, že frekvence lidských invazí bude během této doby nadále klesat tempem, jakým klesala během posledních 50 let. Tak dospěl k tomu, že pravděpodobnost lidského útok vůči civilizaci na cizí planetě bude za 259 let 0,0014 procenta. To je nízká cifra.

Asteroidy jsou hrozivější

Potom Caballero pohlédl k cizím hvězdám. Vzal do úvahy studii z roku 2012 publikovanou v časopise Mathematical SETI, ve které výzkumníci předpověděli, že až 15 785 mimozemských civilizací by teoreticky mohlo sdílet galaxii s lidmi. Pokud by tyto civilizace měly stejné „válečnické choutky“ jako lidé, pak by lidstvo mohla ohrozit méně než jedna cizí civilizace, přesně 0,22.

Počet nepřátelských civilizací by se však zvýšil čtyři, přesněji 4,42, pokud bychom započítali i ty, které dosud nejsou schopni mezihvězdného cestování (ale v budoucnu tuto schopnost mohou mít).

Čtyři nepřátelské mimozemské civilizace se každopádně nezdají být tím, co by nás mělo děsit.

Pravděpodobnost, že se lidé s některou některou z těchto zákeřných civilizací dostanou do kontaktu a budou jí napadeni je mizivá, malá,“ píše Caballero na webu arXiv, „je o dva řády nižší než pravděpodobnost srážky s asteroidem-planetárním zabijákem.

Caballero upozorňuje, že pravděpodobnost srážky s vesmírným objektem, který sprovodil ze světa dinosaury, je odhadována na 1 ku 100 milionům na jeden rok.

Caballerova studie je pozoruhodný myšlenkový experiment. Sám autor ale připouští, že jeho model má omezení. Pravděpodobnost invaze založil na úzkém výseku lidské historie. Nevíme přitom, jak se lidstvo bude vyvíjet v budoucnosti.

profimedia-0485259748 16 9u Vesmírná loď mimozemské civilizace. V pozadí je centrum Mléčné dráhy. | zdroj: Profimedia

Model také kalkuluje s tím, že mimozemská inteligence bude uvažovat obdobně jako my lidé a bude vyznávat stejné hodnoty, což je zjednodušující předpoklad. „Postupoval jsem pouze na základě života, jak ho známe, protože neznáme mysl mimozemšťanů,“ upozorňuje ve studii Caballero.

A tuto mysl, pokud vůbec někde v Mléčné dráze existuje, nejspíš ještě dlouho nepoznáme.

Zdroje:
wikipedie, arXiv, Mathematical SETI

Nejnovější články