Váš pes na vás skutečně žárlí. Potvrdil to pozoruhodný experiment

13. 4. 2021 – 16:02 | Příroda | Ladislav Loukota | Diskuze:

Váš pes na vás skutečně žárlí. Potvrdil to pozoruhodný experiment
Tihle čtyřnozí parťáci jsou nám ve svých emocích neskutečně podobní. | zdroj: Profimedia.cz

Žárlivost není vlastní jen lidem. Cloumá i s našimi čtyřnohými přáteli.

Z průzkumů mezi chovateli psů vyplývá, že čtyři pětiny z nich pozorují u svých chlupatých přátel žárlivé chování. Je patrné ve chvíli, kdy páníček obdivuje cizího psa a projevuje se různou intenzitou. Pes může být jen nervózní, anebo si mezi „vetřelce“ a svého chovatele stoupne, případně ho od něj odhání.

Psychologové z Nového Zélandu se rozhodli žárlivost u psů ověřit.

Experiment, který psy vydráždil

Žárlivost se vyvinula jako prostředek pro ochranu cenných sociálních vztahů před jejich narušiteli. Psychologové už v minulosti dospěli k přesvědčení, že je spojena s pokročilým chápáním společnosti i vlastní existence. Zjednodušeně řečeno, pokud žárlíte, dobře si uvědomujete své postavení, postavení člověka svého zájmu i svého soka.

V minulosti převládaly názory, že žárlivost je emoce vlastní pouze lidem, to se však nyní prokazatelně mění. Zejména s rozšiřujícím se chovem psů.

Vědecký tým Amalie Bastosové z Aucklandské univerzity na Novém Zélandu ve své nové studii dokládá, že psi jsou vskutku schopni žárlit

Výzkumníci pozorovali chování 18 psů (z toho 11 fenek) o průměrném věku čtyři a půl roku. Byli to tedy psi, kteří už navázali silné sociální vztahy se svými páníčky.

Psychologové zjišťovali, zda psi žárlí na lidské chovatele při jejich kontaktu s realisticky vypadající figurínou cizího psa. A pro srovnání měli psi možnost pozorovat svého páníčka nejen v kontaktu s napodobeninou psa, ale také v kontaktu s flísovým válcem.

Páníčkové v experimentu na cizího „psa“ reagovali jak přátelskými výrazy, tak mazlením. Pocit nejistoty u zkoumaných psů podpořila bariéra, která jim zakryla výhled na jejich konkurenta, ne však na páníčky.

Tato bariéra byla odstraněna u flísového válce – i k němu se páníčkové chovali jako k psí figuríně. Hladili ho a mluvili k němu. To však jejich psy nechávalo chladnými. Na rozdíl od důvěrných gest páníčků s figurínou cizího psa.

V takovém případě psi vykazovali chování, které je u lidí spojováno se žárlivostí. Především projevovali nervozitu a vyšší aktivitu během přítomnosti domnělého konkurenta. Na okamžik, kdy člověk pohladil flísový válec, nereagovali.

Pryč od cizího psa, člověče!

„Náš výzkum potvrzuje to, čemu majitelé psů sami dlouhodobě věří. Tedy to, že psi skutečně žárlí, když jejich chovatelé komunikují s cizími psy,“ sdělila doktorka Bastosová. "

Studie publikovaná v žurnálu Psychological Science potvrzuje jak žárlivost psů, tak i jejich pokročilé vědomí. Ukazuje se, že lidská mysl není tak jedinečná, jak si někteří z nás namlouvají.

Zdroje:
Psychological Science

Nejnovější články