Vědci ověřovali, zda existuje láska na první pohled

9. 6. 2022 – 23:58 | Člověk | Pavel Jégl | Diskuze:

Vědci ověřovali, zda existuje láska na první pohled
Zamilovat se můžete už za dvě minuty. | zdroj: Profimedia

Psychologové zkoumali, jak se mění pot i pohyby mužů a žen při jejich romantické schůzce.

Kolik času potřebujete, abyste se zamilovali? A existuje vůbec láska na první pohled?

Romantici v ní samosebou věří. Je pro ně nezpochybnitelná. Vědci jsou však z povahy své profese skeptiky a vše zkoumají – včetně schopnosti rychle se zamilovat.

Propocené rande

Izraelští psychologové pořádali krátká rande, na kterých páry měly jen chvíli na to, aby se poznaly.

Studie, popsané v magazínu Scientific Reportsse zúčastnilo 16 mužů a 16 žen. Všichni měli zájem o romantický vztah. Celkem se uskutečnilo 46 setkání, každé z nich trvalo pouhých pět minut.

Po každé ze schůzek se výzkumníci účastníků ptali, zda vůči sobě pociťovali nějaké emoce, zejména sexuální přitažlivost. A už během schůzek sledovali pohyby dobrovolníků a zejména jejich pot. Proč pot?

Pot je indikátorem emocí i biologického sladění (synchronizace). Dřívější výzkumy ukázaly, že lidé, kteří mají o sebe zájem, se potí se zhruba stejnou intenzitou.

Výzkumníci měřili dvojicím pomocí náramků elektrodermální aktivitu, která se mění v závislosti na odporu kůže vůči elektrickému proudu na základě aktivity potních žláz. Platí, že pokud je člověk vzrušený, zvyšuje se také aktivita potních žláz, což zase zvyšuje vodivost kůže. Vodivost kůže proto může být měřítkem emocionálních a sympatických reakcí.

Když se duše i těla sladí…

Z výsledků experimentu vyplývá, že biologické sladění během rande významně záviselo na sexuální touze žen – více než na sexuální touze mužů. Z toho vědci vyvodili závěr, že ženy jsou přitahovány k synchronizovaným mužům víc než muži k synchronizovaným ženám.

Těla účastníků schůzky byla nejrychleji sladěna za dvě minuty. Za tuto dobu se také synchronizovaly pohyby účastníků schůzky, například úsměv, přikyvování či pohyby rukou a nohou.

„Spojení s partnerem závisí na tom, jak dokážeme synchronizovat naše těla. Studie ukázala, že to je reálné za dvě minuty od začátku romantického setkání,“ píše v prohlášení k výzkumu hlavní autor studie, profesor Shir Atzil z katedry psychologie na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.

Dají se ale pokládat dvě minuty za lásku na první pohled? Na to profesor Atzil odpověď nemá.

Ve zprávě k výzkumu však píše: „Náš výzkum ukazuje, že společenská a fyziologická synchronizace může být užitečným mechanismem k přilákání partnera. Stále ale nevíme, zda synchronizace zvyšuje přitažlivost, nebo pocit přitažlivosti vytváří motivaci k synchronizaci.“

Shir Atzil se to chystá se svým týmem zjistit.

Zdroje:
Scientific Reports

Nejnovější články