Vědci z NASA vysvětlují, proč jsme nenavázali kontakt s mimozemšťany

1. 12. 2022 – 21:08 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

Vědci z NASA vysvětlují, proč jsme nenavázali kontakt s mimozemšťany
Kde všichni jsou? | zdroj: Profimedia

Experti vesmírné agentury podávají znepokojivý výklad fascinující záhady: Proč nás dosud nekontaktovala žádná mimozemská civilizace?

Vesmír, je starý, opravdu starý. Zrodil se před 13,6 miliardy let. Přesto v něm nenalézáme žádné stopy po mimozemských civilizacích – po rádiovém vysílání nebo raketových technologiích. Jen v naší hostitelské galaxii Mléčné dráze by přitom mohly být desítky miliard obyvatelných planet.

Za hranicemi Země je však hrobové ticho.

Tento paradox shrnul v roce 1950 fyzik Enrico Fermi do prosté otázky: Kde všichni jsou?

Experti z americké vesmírné agentury vysvětlují paradox na vědecké databázi arXix teorií Velkého filtru.

Její podstatou je předpoklad, že podobných civilizací, jakou je naše, už ve vesmíru existovalo mnoho. Jenže tyto civilizace nedokázaly přežít svůj rychlý rozvoj, samy se zlikvidovaly dřív, než stačily s někým navázat kontakt.

„Předpokládáme, že pravděpodobnost existenční katastrofy sílí s tím, jak se civilizace blíží k průzkumu vesmíru. Funguje jako Velký filtr, fenomén, který vyhladí civilizace dříve, než se mohou setkat,“ píší vědci z NASA na webu arXiv v obsáhlém článku Vyhnout se Velkému filtru: Mimozemský život a budoucnost lidstva ve vesmíru (Avoiding the Great Filter: Extraterrestrial Life and Humanity’s Future in the Universe).

Krok za krokem k záhubě

Teorii Velkého filtru formuloval v roce 1998 ekonom Robin Hanson. Podle něj některé z civilizací už přišly na způsob, jak rychle a levně cestovat mezi planetami a osídlit je. Jenže zanikly dřív, než to stihly uskutečnit.

Odborníci z NASA mají za to, že také lidstvo je na cestě k „filtraci“, tedy k tomu, aby se zlikvidovalo. Mezi civilizační hrozby počítají zejména lidmi poháněnou klimatickou změnu, technologie, které se mohou vymknout kontrole, anebo jaderné zbraně.

Před jejich použitím už varoval Albert Einstein. „Nevím, s čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny,“ pravil geniální fyzik.

Ve zmíněném článku experti upozorňují zejména na hrozby spojené s umělou inteligencí.

„S umělou inteligencí musíme nakládat velmi obezřetně, aby se nám nevymkla z rukou. Měli bychom zvážit, jaké úkoly jí svěříme a naplánovat mírové sdílení planety s touto technologickou entitou,“ vyzývají vědci.

Poznat to, co mohlo zničit ostatní civilizace, by nám podle odborníků mohlo pomoci přežít a ukázat způsob, jak záhubě ve Velkém filtru zabránit.

Stihneme opustit Zemi a Slunce?

Experti NASA na webu arXiv zevrubně rozebírají, jak se Velkému filtru vyhnout. Největší váhu přikládají tomu, aby se lidstvo co nejdříve stalo civilizací typu 1 (planetární civilizace) na Kardašovově škále.

Taková civilizace dokáže využívat a hospodařit s veškerými zdroji své planety. Kromě toho využívá veškerou energii získávanou od nejbližší hvězdy na domovské planetě.

Cíl je podle nich dosažitelný za dobu jen o málo delší než ta, jež uplynula od prvních parních strojů do současnosti. „Byl to nepochybně obrovský skok pro lidstvo‘ správným směrem,“ upozorňují autoři článku.

Z planetární civilizace bychom se potom mohli posunout do hvězdné civilizace (civilizace typu 2), která dokáže využívat veškerou energii získávanou od nejbližší hvězdy jak na povrchu všech planet její soustavy, tak i v prostoru soustavy. Z ní bychom se mohli přeměnit v civilizaci galaktickou (civilizace typu 3) a přesunout se k jiným hvězdám, až životadárné Slunce zemře.

Zatím ale žijeme na Zemi. Nesmíme proto zapomínat na naši planetu a neničit ji nenasytností, bezohledností, posedlostí po moci, anebo neopatrným nakládáním s technologiemi.

Zdroje:
arXiv

Nejnovější články