Webbův teleskop poprvé zaostřil. Na Zemi poslal úchvatný snímek vzdálené hvězdy

17. 3. 2022 – 19:50 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

Webbův teleskop poprvé zaostřil. Na Zemi poslal úchvatný snímek vzdálené hvězdy
Dva tisíce světelných let vzdálená hvězda 2MASS J17554042+6551277, jak ji viděl teleskop Jamese Webba. | zdroj: Profimedia

Teleskop, který má ukázat lidstvu, jak vypadal vesmír krátce po Velkém třesku, funguje spolehlivě. Brzy se můžeme dočkat pohledů do končin vesmíru, které jsme dosud neviděli.

Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila první ostrý snímek, který pořídil vesmírný teleskop Jamese Webba (v náhledu). Je na něm jasná hvězda 2MASS J17554042+6551277 evidovaná také jako TYC 4212-1079-1, která je od Země vzdálena 2000 světelných let.

Pomocí červeného filtru vznikl jedinečný snímek, na kterém jsou v pozadí patrné další hvězdy i galaxie.

Funguje jako švýcarské hodinky

Snímek je důkazem, že optika dosud nejvýkonnějšího zařízení svého druhu bezvadně funguje. Všech osmnáct zrcadel teleskopu se podařilo seřídit tak, aby pracovala jako jedno.

1348746-esa_1024px-jwst-hst-primary-mirrors-original Sběrné zrcadlo Webbova teleskopu složené z 18 šestiúhelníkových segmentů z pozlaceného berylia s celkovou plochou 25 m². Celková plocha zrcadla je 6,5krát větší než u Hubbleova teleskopu. | zdroj: ESA

Manažerům řídícího centra Webbova teleskopu, který stál 9,75 miliardy dolarů a bývá nazýván „nejdražším astronomickým hazardem historie“, spadl kámen ze srdce.

Zařízení zaparkovalo ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země na oběžné dráze kolem Slunce – až za Měsícem. To znamená, že je jen minimální šance na jeho opravu, pokud se něco pokazí.

Infračervený teleskop, jehož vývoj trval dvě desetiletí, odletěl do vesmíru vloni v prosinci. V plném provozu by měl být letos v létě, už v červnu by měl vysílat snímky s vysokým rozlišením.

Technici teď budou kontrolovat a dolaďovat kalibraci vědeckých přístrojů teleskopu. Po prvním ostrém snímku jsou však už přesvědčeni, že zařízení bude fungovat bezchybně.

Konec bezesných nocí

„Všechny bezesné noci a starosti, které jsem měl, jsou už za námi,“ řekl televizi CNN Thomas Zurbuchen, administrátor projektu.

„Když jsme zaostřovali na jasné hvězdy, pozorovali jsme, jak se za nimi zaostřuje také zbytek vesmíru a viděli jsme i vzdálenější hvězdy a galaxie, které vystupují do popředí. Byl jsem z toho chvílemi úplně omámený,“ cituje magazín New Scientist Marshalla Perrina, astronoma ze Space Telescope Science Institute v Baltimoru.

Teleskop, vyvinutý NASA, Evropskou vesmírnou agenturou ESA a Kanadskou vesmírnou agenturou CSA, by měl už za několik týdnů lidstvu ukázat pohled do těch nejvzdálenějších končin vesmíru – do pouhých stovek milionů let po Velkém třesku, kdy se rodily první hvězdy.

Pomocí Webbova teleskopu budou astronomové také schopni zkoumat atmosféry planet, které obíhají kolem vzdálených hvězd, a hledat chemické stopy naznačující přítomnost života.

profimedia-0588299811 16 9 u Teleskop Jamese Webba ve vesmíru. | zdroj: Profimedia

Webbův teleskop je mimořádně přesné a citlivé zařízení. Konstruktéři tvrdí, že je schopen zaznamenat tepelnou stopu čmeláka na vzdálenost statisíců kilometrů.

Hlavní zrcadlo, které se skládá z 18 šestiúhelníkových segmentů, je polohováno 132 motorky s přesností 10 nanometrů, tedy 10 miliontin milimetru.

Zdroje:

Nejnovější články