Záhada vyřešena: Na Marsu je tekoucí voda a tedy možná i život

- Vesmír autor: pal

NASA přišla v pondělí s přelomovou zprávou, na Marsu se skutečně nachází tekoucí voda. Znamená to tedy, že by tam mohl být i život. Nové poznatky přinesl americký satelit Mars Reconnaissance Orbiter, který studuje rudou planetu z oběžné dráhy. 

Pozůstatky tekoucí vody na Marsu na záběru NASA

Pozůstatky tekoucí vody na Marsu na záběru NASA,zdroj: Facebook NASA

O tom, že je na Marsu voda v tuhém skupenství, se vědělo už několik let. Zda je tam také v tekoucím stavu, to NASA potvrdila až nyní. 

Družice zkoumala temné pruhy na povrchu planety. Původně se předpokládalo, že jde o stopy vody, která kdysi tekla po povrchu planety. Jejich ale analýza s pomocí infračerveného spektrometru potvrdila, že jde o solné potůčky. 

Temné pruhy se v teplejších obdobích zvětšují a jsou delší, v chladnějších obdobích slábnou. Přítomnost tekoucí vody na povrchu planety totiž závidí na ročním období. Tekutou formu získávají hydratované soli při teplotách dosahujících mínus 70 stupňů Celsia. 

"Jde o významný pokrok, který zřejmě potvrzuje, že na povrchu Marsu nyní teče voda v podobě solných potůčků," řekl na tiskové konferenci člen vedení NASA John Grunsfeld. "Je to významný vědecký objev. Mars se stává zajímavějším," uvedlo vedení NASA.

Vědci zatím nevědí, odkud tekoucí voda pochází. To bude předmětem jejich dalšího zkoumání. Může jít o povrchové zásoby ledu, případně o vodu, která vznikla kondenzací chemických látek v atmosféře planety. 

Zda přítomnost vody znamená také život, to je otázka, na kterou teď budou vědci hledat odpověď. Snad bude stejně přelomová. 

Tagy: Mars NASA věda a poznání voda na Marsu

Zdroje: ČTK,Guardian