Známe místa na Měsíci, kde mají přistát astronauti

20. 8. 2022 – 7:58 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

Známe místa na Měsíci, kde mají přistát astronauti
Oblast jižního pólu Měsíce. | zdroj: Profimedia

Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila místa pro velký lunární comeback – návrat lidí na Měsíc.

Plánovači počítají s tím, že se uskuteční v roce 2025, kdy na naší oběžnici přistane vesmírná loď s posádkou.

Z mapy míst pro přistání oznámených v pátek večer našeho času je patrné, že místem návratu na Měsíc po více než 50 letech (zatím poslední astronauti na něj vkročili v roce 1972) bude oblast jižního pólu, kde astrovědci předpokládají naleziště vody.

Voda nad zlato

Výskyt vody na měsíčním povrchu je veledůležitý pro výstavbu stálé základny. Astronauti by vodu mohli používat jako zdroj vodíku a kyslíku pro raketové motory.

Každý z třinácti představených regionů má několik možných přistávacích míst. Mezi nimi experti vyberou to nejvhodnější.

artemis-iii-landing-regions Oblast u jižního pólu, kde se uskuteční návrat lidí na Měsíc. Zelenými ploškami je vyznačeno 13 míst o rozměrech 15krát 15 kilometrů. Na jednom z nich by měli astronauté přistát. | zdroj: NASA

Program návratu Američanů na Měsíc je pojmenovaný Artemis po řecké bohyni Měsíce. Počítá s tím, že astronauti budou létat k naší přírodní družici v lodi Orion, kterou vynese do vesmíru raketa SLS.

V Orionu doletí ke stanici Gateway na oběžné dráze Měsíce. Tam se přesunou do lunárního modulu (Starship od společnosti SpaceX Elona Muska) a s ním přistanou na Měsíci. Zpátky poletí v opačném pořadí.

‚Oběžná dráha. Přestupovat!‘

První mise programu Artemis bude ještě bez posádky. Její start je plánován na konec srpna. Orion při ní obletí Měsíc a vrátí se na Zemi. 

Artemis II, první let s posádkou, je plánován na příští rok. Během desetidenní mise obletí čtyřčlenná posádka Měsíc a vrátí se na Zem.

Během třetí mise by už měli astronauté přistát na Měsíci. Má je tam dopravit loď Starship od SpaceX, se kterou se Orion spojí na oběžné dráze Měsíce.

Do konce dvacátých let chce NASA u jižního pólu Měsíce založit základní tábor, kde by měla být posádka schopná fungovat až několik měsíců. Součástí stanice má být ubytovací modul pro čtyři astronauty, rovery, elektrárna i „fabrika“ schopná zpracovávat různé materiály.

Rozpočet na program Artemis je do roku 2025 plánován na 93 miliard dolarů. Na tuto sumu se vyšplhal z původních 35 miliard.

Zdroje:

Nejnovější články