Archeologové hledají 'britskou Atlantidu' na dně Severního moře

- Člověk autor: pal

Archeologové hledají pozůstatky po ztracených kmenech prehistorické Británie na dně Severního moře. Na obrovském území mezi Británií a jižní Skandinávií se kdysi rozkládala pevnina, kterou před 7500 lety zaplavilo moře. 

Takto mohla vypadat pravěká kultura v oblasti, kde se dnes nachází Severní moře. Ilustrační foto

Takto mohla vypadat pravěká kultura v oblasti, kde se dnes nachází Severní moře. Ilustrační foto,zdroj: Profimedia.cz

Odborníci doufají, že se jim podaří nalézt nástroje či pazourky, které používali pravěcí obyvatelé Británie. Kromě toho chtějí objevit i zbytky pylu nebo DNA živočichů, která by jim prozradila, jaká fauna a flora se tam nacházela.

Kromě historického významu pro Británii může průzkum přinést revoluci v pochopení toho, jak se rozvíjelo zemědělství. Je totiž možné, že tato pravěká kultura měla o zemědělství už pokročilé znalosti.

Průzkum Britové zahájí ještě během září a nasadí tu nejmodernější techniku.

Území v jižní části Severního moře bylo už v minulosti prozkoumáno a podařilo se objevit pozůstatky původních říčních údolí. Během zářijového výzkumu by archeologové chtěli tato údolí prozkoumat ještě podrobněji.

Pravěcí obyvatelé tam žili přes šest tisíc let. Vědci chtějí zjistit, v jakém prostředí se vlastně nacházeli a jaký měla jejich kultura vliv na tamní přírodu. Území, na kterém původní obyvatelé Británie žili, se rozkládalo asi na 26 tisících hektarech.

Po skončení doby ledové začaly tát tisíce kubíků ledu a začala se zvyšovat hladina moří. K hlavním změnám a zároveň i k zaplavení celé oblasti došlo mezi osmi tisíci až šesti tisíci lety před našim letopočtem. 

Během obří potopy zahynuly tisíce lidí. Později se ale hladina na zaplaveném území začala snižovat a vznikl ostrov, který je zárodkem současné Británie. Vědci se domnívají, že některým pralidem se podařilo přežít. 

Tagy: britanie zahraničí zemědělství pravěký člověk věda a poznání

Zdroje: ČTK