Biologové oživili plíseň, která kradla geny a téměř vyhubila kávu

11. 6. 2021 – 18:09 | Příroda | Nedd | Diskuze:

Biologové oživili plíseň, která kradla geny a téměř vyhubila kávu
Káva arabica. Odrůda s jemnou chutí a nižší hořkostí. | zdroj: Profimedia

Plíseň se stala pohromou kávovníků a už několikrát vyvolala globální nedostatek kávy. Dá se tomu v budoucnu předejít?

Experti z Oxfordské univerzity a londýnské Imperial College přivedli v laboratoři k životu zmrazenou plíseň, která ve dvacátém století vyvolala dvě epidemie vadnutí kávovníku.

Plíseň poprvé napadla ve velkém rozsahu plantáže kávovníků ve dvacátých letech. Podařilo se ji potlačit až po třech dekádách pomocí drsných metod, mimo jiné vypalováním keřů. Avšak vrátila se v sedmdesátých letech.

Odborníci tehdy identifkovali dva oddělené kmeny plísně. Jeden napadal kávovník arabica pěstovaný v Etiopii, druhý likvidoval kávovník robusta ve východní a střední Africe.

Ještě v současnosti tyto kmeny čas od času africkým rolníkům způsobují citelné škody. Před deseti lety například v Tanzanii zničila plíseň kolem 55 tisíc kávovníků odrůdy robusta. Z takového ohromného množství by bylo možné udělal více než 22 milionů šálků skvělé kávy.

Jsou za tím banány?

Vědci z anglických univerzit zkoumali, jak zmíněné kmeny specializované na určité odrůdy vznikly a jak se rozšířily. Cílem jejich studie, zveřejněné v časopise BMC Genomics bylo nalézt účinné způsoby ochrany rostlin.

Každý den se na světě vypijí dvě miliardy šálků kávy. Možná mezi nimi bylo také vaše dnešní espresso. Většina kávy je připravena z arabiky nebo robusty, případně z jejich směsi.

„Chemické postřiky nejsou rozumnou cestou. Není to udržitelné a pro pěstitele cenově dostupné. Proto jsme se snažili poznat, jak se nové typy chorob vyvíjejí, abychom zjistili, jak napadení předejít,“ cituje web Imperial College London vedoucí studie Lily Peckovovou.

Studie dvou rozmrazených kmenů plísně z počátku padesátých let naznačila, že tyto houby během desítek let zvýšily svou schopnost infikovat kávovník a překonat jeho obranu tím, že „ukradly“ geny od blízké příbuzné, která způsobuje vadnutí jiných plodin.


profimedia-0102135289 Napadený kávovník odrůdy arabica v Tanzanii. | zdroj: Profimedia

Biologové zjistili, že některé geny v plísni likvidující kávu byly například téměř shodné s plísní napadající více než 120 různých plodin v subsaharské Africe, včetně nejoblíbenější odrůdy banánů – Cavendish. Kávová plíseň tak patrně získala některé geny, které jí posílily, od svého banánového souputníka.

Právě s banány Afričané kávu často pěstují. Kávovníkům se daří v podmínkách rozptýleného světla, které jim poskytují vysoké banánovníky.

S kávou navěky

Na základě výsledků studie vědci doporučují Afričanům, aby kávovníky nevysazovali v blízkosti plodin s příbuznými chorobami, jakou jsou třeba zmíněné banánovníky. Tím by mohli snížit riziko vzniku nových kmenů plísní, které budou kávu napadat.

Vědci ve studii ujistili, že o kávu – pro mnohé důležitou součást života – nepřijdeme. Naopak, jejich poznatky mají přispět k její lepší ochraně.

Zdroje:
Imperial College London, BMC Genomics

Nejnovější články